Poprad postaví pre bezdomovcov vojenský stan

Bezdomovec
Foto: Ilustračné foto SITA/Richard Nemec

POPRAD 2. októbra (WEBNOVINY) – Mesto Poprad pripravuje pre bezdomovcov aj na nadchádzajúcu zimu núdzové bývanie. „Už na budúci týždeň mesto zriadi nízkoprahové bývanie vo vojenskom stane v areáli Zariadenia sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia,“ uviedla vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade Etela Lučivjanská.

Nízkprahové bývanie v stane je určené pre tých, ktorí nie sú z akýchkoľvek dôvodov ochotní dodržiavať pravidlá v Zariadení sociálnych služieb. Kapacita vojenského stanu bude 25 lôžok. Nízkoprahové bývanie vo vojenskom stane poskytuje mesto bezdomovcom už niekoľko rokov. Ani počas najväčších mrazov v uplynulých rokoch nebol stan maximálne vyťažený. Podľa Lučivjanskej naraz v ňom prespávalo približne 15 bezdomovcov.

Mesto Poprad poskytuje pre bezdomovcov okrem nízkoprahového bývania počas zimy aj ubytovanie v nocľahárni Zariadenia sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici. Toto zariadenie môžu bezdomovci využívať celoročne. Jeho kapacita je 35 lôžok. Okrem nocľahárne poskytuje zariadenie bezdomovcom celoročne oblečenie, služby strediska osobnej hygieny a výdaj teplých polievok. „Tieto služby využívajú bezdomovci, ktorí dokážu dodržiavať nejaké pravidlá,“ dodala Lučivjanská. Podmienkou prenocovania v nocľahárni je nulová tolerancia alkoholu, s čím majú niektorí bezdomovci problém. Viacerí z nich preto radšej využívajú ubytovanie vo vojenskom stane.

Popradská samospráva pravidelne monitoruje počet bezdomovcov na území mesta. Do konca októbra sociálny odbor pripravuje novú štatistiku bezdomovcov na území mesta. „Už z informatívnych správ vychádza, že opätovne stúpa počet bezdomovcov,“ uviedla Lučivjanská.

Potvrdzuje sa aj to, že väčšina bezdomovcov nemá trvalý pobyt na území Popradu. Viac ako 60 % bezdomovcov pohybujúcich sa na území Popradu má pôvodný trvalý pobyt v niektorom z okolitých miest alebo obcí.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom