Poprad sa po prestrelke ujal vedenia v sérii

Bez názvu
Martin Kuľha premieňa trestné strieľanie v prvom semifinálovom zápase hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Poprad a HC 05 Banská Bystrica Foto: SITA/Gabriel Lipták

Prvé zápasy tohtoročných semifinálových sérii hokejovej Slovnaft extraligy sú bohaté na góly, v Košiciach na úvod súbojov s Trenčínom padlo 10 gólov, v utorok v Poprade dali domáci a Banskobystričania ešte dokonca o dva viac. Po 26 minútach hry viedli Popradčania 4:0 a zdalo sa, že je o zápase rozhodnuté. O štyri góly 5:1 vyhrávali aj v 32. min a mohli pokojne dohrávať. Opak však bol pravdou. Hostia sa však vzchopili a keď v 55. min Erik Weissmann znížil na 5:6, záver sľuboval drámu. V 59. min však putoval po faule na trestnú lavicu skúsený Miroslav Hlinka a domáci po akcii Adama Lapšanského so zakončujúcim Arnem Krotákom, ktorej predchádzala osudová chyba Richarda Šechného, rozhodli.

„Za stavu 5:1 sme mali kontrolovať hru, byť pokojnejší. Súper naše zaváhanie využil. V ďalšom zápase sa to už nesmie opakovať. Dnes je dôležité, že sme dokázali vyhrať. Musíme sa však zlepšiť v defenzíve, podobné hluché miesta ako dnes sa už nesmú opakovať,“ povedal tréner Popradu Ján Jaško.

Oba tímy predviedli viaceré pekné akcie, ale robili aj mnohé taktické chyby. Obaja tréneri si uvedomujú, že v ďalších zápasoch sa im musia vyhnúť. V zápase dominovali útoky nad obranami. „Urobili sme veľa nevynútených chýb a potom sme iba celý zápas doťahovali výsledok. Napokon sa nám podarilo streliť kontaktný gól. Chceli sme niečo urobiť ešte so zápasom, ale už sa nám to nepodarilo. K cti našich hráčov slúži, že sme súperov náskok dotiahli. Nevyšlo to, musíme sa poučiť a zlepšiť najmä obranu,“ povedal kouč Banskej Bystrice Milan Staš.

Dvanásť gólov a výsledok 7:5 v play-off v súčasnom hokeji už nie je veľmi typickým. „Dali sme päť gólov, ale inkasovali sedem, čo je priveľa. Tento výsledok by však skôr zodpovedal prípravnému zápasu ako súboju play-off,“ doplnil Milan Staš.

Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – semifinále play-off – prvý zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

HK Poprad – HC 05 Banská Bystrica 7:5 (2:0, 3:3, 2:2) stav série 1:0

Góly: 11. Rapáč (J. Kopecký, Svitana), 18. Kuľha (tr. strieľanie), 21. Wanvig (Klouda, Jasečko), 26. J. Kopecký (Kasík), 32. Rogers (J. Brejčák), 47. A. Lapšanský (S. Jasečko, A. Kroták), 60. A. Kroták (A. Lapšanský) – 28. Kútny (Češík, Rumpel), 37. Miroslav Hlinka (Kolba, Lažo), 39. Weissmann (Lažo), 50. Šechný (Miroslav Hlinka, Lažo), 55. Weissmann (Šechný)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0 , rozhodovali: J. Konc, Lokšík – Valach, Smrek, 3679 divákov

Poprad: Lipovský – Kasík, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kledrowetz, Rogers, Kramár, Vandas – Kuľha, Lundberg, Škovira – A. Kroták, Klouda, A. Lapšanský – Wanvig, Rapáč, Svitana – J. Kopecký, Mlynarovič, J. Brejčák

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cunik, Vizváry, Kolba, Kubka, Bambúch, Biro, Vantroba – Tománek, Michal Hudec, Ján Sýkora – Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann – Paľov, Šechný, Hvila – Rumpel, Češík, Kútny

Aj pred očami reprezentačného trénera Glena Hanlona sa pod Tatrami v utorok rozbehla druhá semifinálová séria. Úvod sa niesol v rozpačitom duchu a oba tímy sa navzájom len oťukávali. O čosi svižnejším dojmom v prológu pôsobili hostia, pred Lipovským však nepochodil dvakrát Tománek a ani dvojica Češík, Rumpel v prečíslení 2 na 1. Poprad hral v krátkom slede dvakrát v početnej výhode, no Šimonoviča počas nich výraznejšie neohrozil. No hneď po naskočení Mareka Bira z trestnej lavice „barani“ chybovali v rozohrávke, čo využila trojica Kopecký – Svitana – Rapáč na prvý gól stretnutia, ktorý „kamzíkov“ dostal do vedenia. Domáci ožili a naďalej podkurovali Bystričanom, ktorí sa bránili len za cenu faulov. V 18. min zastavil Weismann prenikajúceho Kuľhu len za cenu nariadeného trestného strieľania, ktoré Martin Kuľha príklepom spomedzi kruhov premenil a stanovil prestávkový rezultát na 2:0.

Len 27 sekúnd po štarte druhej tretiny už Šimonovič ťahal ďalší puk zo siete. Klouda našiel v presilovke Wanviga a ten zas voľné miestečko v postoji hosťujúceho gólmana. Poprad bol na koni a ďalej z každej strany búšil do svojho súpera. V 26. minúte „barani“ ľahkovážne pustili do pásma Kasíka, ten našiel úplne voľného Kopeckého, ktorý prekabátil Šimonoviča nesprávne štartujúceho puku oproti. O 69 sekúnd sa B. Bystrici podarilo zaznamenať prvý úspech, keď skóroval Kútny, popradský gólostroj však nezastavil. Technické umenie preukázal aj americký obranca Rogers, ktorý si povodil hosťujúcich bekov ako na kolotoči a nedal šancu ani Fedorovi, ktorý medzičasom nahradil v bráne hostí nepresvedčivého Šimonoviča. Bystričania sa nechceli vzdať a ešte pred prestávkou stihli vykresať nádej na úspech. Najskôr z ničoho nič totiž Kasík stratil kontrolu nad nahodeným pukom a pohotový Hlinka už vedel, kam s ním – 5:2. Pred druhou prestávkou dokonca Weissmann vsietil nepozorným domácim tretí gól a „baranov“ opäť dostal do hry.

Tretie dejstvo začali aktívnejšie Bystričania, pripravovali si šance, ale ani v početnej výhode nevedeli znížiť. Naopak presadili sa domáci a po Lapšanského presnej rane sa za stavu 6:3 zdalo stretnutie rozhodnuté. Potom prišli chvíle extraligového matadora Richarda Šechného. Desať minút pred koncom znenazdajky napriahol a tvrdou ranou prekvapil Lipovského, o ďalších 5 minút pre zmenu šikovnou prihrávkou našiel Weissmanna, ktorý z prvej strelil kontaktný gól na 5:6. V závere sa však Šechný hrdinom nestal, pri vedení puku z vlastnej tretiny si nechal vziať puk Krotákom, ten si ho vymenil s Lapšanský a poslal hosťom do brány siedmy pozdrav, ktorý pre domáci Poprad znamenal vedenie 1:0 v sérii.