Poprad strelil Zvolenu deväť gólov, Skalica zdolala Košice

Skalica kosice
Zľava: Miroslav Zálešák z Košíc a Vlastimil Lakosil zo Skalice v zápase 44. kola hokejovej Tipsport extraligy, HC Košice - HK 36 Skalica. Košice, 31. január 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Vysokou výhrou Popradu sa skončil prvý zápas 44. kola slovenskej hokejovej extraligy medzi Popradom a Zvolenom.

HK AutoFinance Poprad – HKm Zvolen 9:1 (3:0, 3:0, 3:1)

Poprad

Úvodný tlak priniesol Zvolenčanom takmer jeden a pol minútovú presilovú hru o dvoch hráčov. Tú však zahrali hostia katastrofálne, keď nevyslali ani jednu poriadnu strelu a domáci sa bez problémov ubránili.

Prvú vážnejšiu príležitosť a hneď gólovú si vypracovali Popradčania v 10. min. Po obliehaní zvolenskej bránky tečoval strelu Tavželja do siete Balán – 1:0. Domáci po vedúcom góle prevzali iniciatívu a mali ďalšie šance. V 13. min Svitana nabil Vaicovi, ktorý z prvej prestrelil Škrečka a zvýšil na 2:0.

Zvolen išiel do kolien, čo Popradčania zakrátko využili na ďalší gól. O dve minúty neskôr sa dostali do prečíslenia dvoch na jedného Kroták s Rapáčom, ktorý po učebnicovej kombinácii zúročil skúsený Kroták na tretí presný zásah. Hostia si vzali oddychový čas a do bránky nastúpil Trenčan.

Obojstranne aktívny hokej pokračoval aj v prostrednej časti. Popradčania si udržiavali hernú prevahu a naďalej ohrozovali Škrečka, ktorý predviedol viacero výborných zákrokov. Zvolenčania zväčša narážali na pozornú obranu domácich, ktorú v prípade najväčšieho nebezpečenstva zastúpil s istotou chytajúci Melicherčík. Stav sa opäť menil v 31. min, keď si Kuľha po buly vylepšil streleckú pozíciu a prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. Zvolen sa nedokázal brániť popradskému rozletu, čoho svedectvom bol gól Kovačeviča v 35. min, ktorý poľahky prešiel cez niekoľkých hráčov súpera a ľahkou strelou pomedzi nohy prekonal Trenčana. Neprešla ani minúta a hostia dostali ďalší úder, keď Kroták chladnokrvne umiestnil do siete Škovirovu prihrávku.

Záverečné dejstvo otvoril presným zásahom kapitán Kroták, ktorý v 43. min strelou spomedzi kruhov dosiahol hetrik. Hostia boli na kolenách, čo Popradčania využili na ďalšie presné zásahy. V 47. min trafil presne Rapáč a o minútu neskôr zvyšoval Svitana na priepastných 9:0. Svetlá chvíľka pre hostí prišla až v 49. min, keď po sérii prihrávok zaznamenal čestný zvolenský úspech Čurilla.

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Po nevydarenom stretnutí s Nitrou nás teší, že sme odohrali dobrý zápas s vynikajúcim výsledkom. Keď sme dali prvé góly, potom bolo na ľade už len jedno mužstvo. Neprestali sme hrať za stavu 3:0 ani 6:0, ale stále sme sa snažili ísť až do bránky. Na našich hokejkách bola pohoda a dávali sme pekné góly. Som rád, že sme kritickému popradskému divákovi odčinili piatkovú prehru s Nitrou.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Malé popradské ihrisko nám evidentne nevyhovuje. Mali sme presilovú hru, ale ani pri nej sme nedokázali vystreliť na bránku. Prvé dva góly sme dostali po chybách v obrannom systéme a potom sa spustila lavína, ktorú sa ťažko dalo zastaviť. Mám taký dojem, že dnes sme už na Donovaloch prehrávali

Góly: 11. Balán (Tavželj, Vaic), 13. Vaic (P. Svitana, Balán), 15. A. Kroták (R. Rapáč), 31. Kuľha (Michal Chovan, S. Takáč), 35. Kovačevič, 36. A. Kroták (Škovira, Melicherčík), 43. A. Kroták (P. Svitana, Vaic), 47. R. Rapáč (Michal Chovan, R. Suchý), 48. P. Svitana (Vaic) – 49. Čurilla (Brabenec, Marek Slovák)

Vylúčení: 11:8 na 2 min, navyše: S. Takáč (Poprad) na 10 min. za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Gašparík – M. Valach, Gavalier, 1071 divákov

Poprad: Melicherčík – Pentikäinen, R. Suchý, Tavželj, Kovačevič, Fabian, Jáchym, Malina, D. Kramár – Michal Chovan, S. Takáč, Kuľha – P. Svitana, Balán, Vaic – Škovira, A. Kroták, R. Rapáč – P. Wesselényi, Homa, Gápa

Zvolen: Škrečko (15. Trenčan) – J. Mucha, Juraško, M. Vantroba, Marek Ďaloga, L. Pokovič, Jindra, Ťavoda, Hraško – Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Brabenec, Čurilla – Otčenáš, Trochta, Zuzin – Síkela, M. Jurík, Martin Ďaloga

HC Košice – HK 36 Skalica 3:5 (1:3, 2:1, 0:1)

Kosice skalica
Zľava: Miroslav Zálešák z Košíc a Žigmund Pálfy zo Skalice v zápase 44. kola hokejovej Tipsport extraligy, HC Košice - HK 36 Skalica. Košice, 31. január 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Už v úvodných sekundách mal obrovskú príležitosť Bartoš a vzápätí na opačnej strane Hyláka zamestnal Hruška.

Strelecký účet mohol otvoriť domáci Šeda a po ňom jeho spoluhráč Jenčík. V 7. min bol Obdržálek osamotený pred Hylákom, ale netrafil bránku.

V 12. min pálil spomedzi kruhov Kristek, ale Lakosila neprekvapil. Skaličania sa ujali vedenia v 13. min, keď nenápadná strela Lušňáka prekĺzla za Hylákov chrbát – 0:1. V 16. min sa opäť v presilovke presadil Lušňák, ktorý tentoraz zakončoval do odkrytej bránky. O minútu na to trafil parádne Marcel Haščák, ale do šatne odchádzali „Záhoráci“ s dvojgólovým náskokom, pretože v 18. min v presilovke zvýšil na 3:1 Vyrúbalík.

Zľava: Michal Šátek zo Skalice, Gabriel Spilar z Košíc a Vlastimil Lakosil zo Skalice v zápase 44. kola hokejovej Tipsport extraligy, HC Košice - HK 36 Skalica. Košice, 31. január 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

V druhej tretine Košičania zvýšili aktivitu, ale Kristek z ideálnej pozície netrafil bránku a pred Lakosilom sa nepresadil ani Šeda.

Pri početnej výhode o dvoch hráčov v 29. min Homer tvrdou ranou znížil na rozdiel gólu a v pokračujúcej presilovke o jedného hráča Tabaček dokonca vyrovnal na 3:3.

Hostia však znovu dokázali odpovedať, Tabačekom nepokrytý Klejna v 35. min zblízka prekonal Hyláka – 3:4. Piaty gól mohol pridať Pojkar, ktorý sa v oslabení dostal do nájazdu, ale stroskotal na domácom brankárovi.

Iba trinásť sekúnd potrebovali Skaličania v tretej tretine na poistenie svojho náskoku. Pri hre štyroch proti štyrom sa presadil Školiak. Hostia už potom bez problémov kontrolovali vývoj stretnutia, ktoré okorenila už len bitka medzi Martinom Chovanom a Tiborom Višňovským.

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Hostia nás vyučili z efektivity. V prvej tretine sme urazili šťastenu, nedali sme góly. Aj keď sa nám podarilo vyrovnať na 3:3, dostali sme štvrtý gól. Vieme, kde sme spravili chyby a musíme sa z toho poučiť.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Podali sme veľmi zodpovedný výkon, takto by sme chceli hrať vo vyraďovacích zápasoch play-off. Hoci tam boli chyby a veľa vylúčených, víťazstvo na košickom ľade je pre mužstvo veľkou psychickou vzpruhou a veľmi nás teší.“

Góly: 17. Marcel Haščák (Jenčík), 29. Homer (Michel Miklík), 30. J. Tabaček (Zálešák, Jenčík) – 13. Lušňák (J. Hruška), 16. Lušňák (T. Višňovský, Pálffy), 18. Vyrúbalík (Pojkar, Obdržálek), 35. Klejna (R. Konečný), 41. R. Školiak

Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše: Martin Chovan na 10 min za nešp. správanie – T. Višňovský na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozohdovali: P. Grečko – M. Grečko, V. Snášel, 7149 divákov

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Slimák, Martin Chovan, M. Novák – P. Bartoš, Kristek, Michel Miklík – Marcel Haščák, Zálešák, Jenčík – Spilar, S. Gron, Dravecký – Matúš Chovan (od 24. Mlynarovič), Pašek, Marcel Baláž

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Pojkar, Jankovič, Kloz, Jaborník, Magušin, Srnec – Pálffy, R. Školiak, Obdržálek – J. Hruška, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, Šátek – J. Jurík, Klejna, R. Konečný

MsHK DOXXbet Žilina – Dukla Trenčín 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)

Zilina

Úvod zápasu vyšiel lepšie domácim, keď Stupka obišiel bránku a jeho prihrávka sa odrazila od jedného zo zadákov hostí za Hiadlovského chrbát. Hlavný rozhodca gól uznal až po porade s videorozhodcom.

Hral sa obojstranne bojovný hokej, strelecky aktívnejší boli trenčianski hokejisti. V 10. min sa najlepšie pred Lacom zorientoval Filo, ktorý Jakúbekovu prihrávku zužitkoval na vyrovnanie – 1:1.

V 16. min bol vylúčený Filo a hostia využili zaváhanie domácej obrany a po úniku dvojice Sojčík – Fabuš druhý menovaný zvýšil na 2:1 pre hostí. Žilinčanom sa podarilo vyrovnať ešte v prvom dejstve, keď Sivák sám pred Hiadlovským mieril presne.

V úvode druhej časti mali domáci dvakrát možnosť početnej prevahy, ale svoje šance nevyužili. Najmä pri vylúčení Gabriša si utvorili niekoľko dobrých príležitostí, ale bez gólového efektu. V 29. min obrana domácich opäť zaváhala a Tvrdoň trestal gólom – 2:3. Trenčania sa však z vedenia netešili dlho, pretože najlepší žilinský strelec Róbert Huna vyrovnal na 3:3. Druhá desaťminútovka druhej tretiny bola najmä o vylúčeniach, ale ani jedno z mužstiev početnú prevahu nedokázalo využiť na strelenie gólu.

Tretia tretina bola opäť bojom o každý kúsok ľadu. V 49. min Laco aj so šťastím kryl dorážku Tybora. Následne v 50. min unikol Róbert Huna a dostal domácich do vedenia. Štyridsať sekúnd pred koncom stretnutia tréner hostí Kaláber odvolal brankára a Richard Huna pečatil výsledok do prázdnej bránky Trečnína – 5:3.

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas z pohľadu postavenia v tabuľke. Mali sme síce dobrý vstup do stretnutia, keď sme vyhrávali 1:0, ale s prvou tretinou nie som spokojný. Mali sme málo pohybu, dokonca sme inkasovali gól pri početnej prevahe. Po preskupení útočných formácií to už bolo lepšie. Utvorili sme si viac šancí, myslím si, že za útočnú aktivitu sme zaslúžene vyhrali. Tri body sú pre nás veľmi dobré.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Mali sme zlý vstup do zápasu. V úvode sme prehrávali o gól, dokázali sme však odpovedať a ísť do vedenia, ale ešte v prvej tretine súper vyrovnal. V tomto zápase naši hráči vyprodukovali množstvo individuálnych chýb, viazla kombinácia, nedostávali sme sa do vyložených šancí. Za stavu 3:3 sme chceli stretnutie dotiahnuť do víťazného konca, ale nepodarilo sa nám to. Hráčom síce nechýbala snaha a nasadenie, ale práve pre spomenuté individuálne chyby sme tento zápas prehrali.“

Góly: 1. Stupka (Drábek, V. Nemec), 20. P. Sivák (Richard Huna), 30. Róbert Huna (Richard Huna, P. Sivák), 52. Róbert Huna (Richard Huna, P. Sivák), 60. Richard Huna (Devečka, D. Kudělka) – 10. M. Filo (Fojtík, Jakúbek), 17. P. Fabuš (Sojčík), 29. R. Tvrdoň (Tybor, O. Mikula)

Vylúčení: 5:4, navyše Pardavý (Trenčín) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Višňovský, Lokšík – Bundil, Zvrškovec, 1283 divákov

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, Staňo, Dlouhý, Ďurkech, Houdek – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Troliga, Smotrila – T. Sýkora, Jarab, Kubiš

Trenčín: T. Hiadlovský – Hlubuček, Vizváry, E. Bednár, Gabriš, M. Biro, Habšuda, Nechala, Štindl – P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý – O. Mikula, R. Tvrdoň, J. Gašparovič – Tybor, Sojčík, Melichárek – M. Filo, Fojtík, Jakúbek

HC Slovan Bratislava – HK Nitra 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Slovan nitra
Zľava: Hráč Slovana Roman Kukumberg a brankár Nitry Ivan Fedor počas zápasu 44. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Slovan Bratislava – HK Nitra. Bratislava, 31. január 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prvú vážnejšiu šancu mali v 4. min hostia, ale pokus obrancu Ďuráka brankár Karhunen vyrazil do rohu.

O štyri minúty neskôr po chybe domácej obrany vystrelil Hrnka, ale pokus z jeho hokejky skončil iba na ľavej žŕdke bránky fínskeho gólmana, čo potvrdil aj videorozhodca.

V úvodnom dejstve ešte zaujali pokusy Šatana v 14. min a G. Salijiho o dve minúty neskôr, ale brankári si držali čisté konto.

Rovnako ako v prvom dejstve aj v úvode toho druhého predvádzali obaja súperi podpriemerný výkon. Skóre duelu otvoril v 29. min H. Ručkay, ktorý si stiahol letiaci puk, kľučkou oklamal brankára Slovana a strelil gól do prázdnej bránky. To domácich naštartovalo a už o dve minúty neskôr vyrovnal M. Bartánus, keď sa predral cez dvoch brániacich Nitranov a strelou z ľavého kruhu prekvapil Fedora – 1:1. V 37. min unikol v oslabení A. Kudrna, hostia ho však nedovolene zastavili a arbitri nariadili trestné strieľanie, ktoré sám Kudrna rutinérsky jednou

rukou premenil.

Brankár Slovana Tomi Karhunen počas zápasu 44. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Slovan Bratislava – HK Nitra. Bratislava, 31. január 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V tretej časti Slovan kontroloval svoje vedenie, ale v 47. min ho mohol zmazať Tománek, ktorého sólo v presilovke sa skončilo na brankárovi Karhunenovi.

O tri minúty neskôr mohol zvýšiť na 3:1 Bakoš, ale Fedor bol pozorný. V 55. min si v prečíslení urobili Kukumberg so Šatanom z obrany hostí trhací kalendár a druhý menovaný kapitán „belasých“ upravil na 3:1.

O dve minúty neskôr zdramatizoval duel Mašlonka, ktorý z pravej strany prekvapil fínskeho brankára domáceho mužstva. Aj keď sa Nitrania v závere snažili o vyrovnanie, nepodarilo sa im to ani v 26-sekundovej hre bez brankára.

Miroslav Mosnár (asistent trénera Slovana): „Nitra hrala veľmi dobre a my sme boli utrápení. Našťastie sme dali nejaké góly. Andrej Kudrna dal z trestného strieľania pekný gól, trochu sme sa upokojili. Do konca zápasu to bol pre nás boj. Veľmi dobre sa uviedol brankár Karhunen, sme spokojní s víťazstvom.“

Karol Kolečáni (tréner Nitry): „Chudobnému aj z hrnca vykypí. Odohrali sme ďalší dobrý zápas a do jeho polovice sme bolí lepším tímom. Dobre sme korčuľovali, kombinovali a Slovan k veľa šanciam nepustili. Bohužiaľ, dali sme len jeden gól. Po netaktických fauloch a presilovkách sa Slovan dostal do hry. Dostali sme zbytočný gól v našej presilovke. Hokej sa hrá na góly a dnes sme ich dali menej.“

Góly: 31. M. Bartánus (Frühauf, Bulík), 37. A. Kudrna (z tr. strieľania), 55. Šatan (Kukumberg, M. Bakoš) – 29. H. Ručkay (Tománek, Ordzovenský), 57. Mašlonka (Hamrák)

Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše: Štajnoch (Slovan) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Šír, Homola (obaja ČR) – P. Šefčík, M. Junek, 4834 divákov

Slovan: Karhunen – Dobroň, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Štajnoch, Trška, Luža – Šatan, Kukumberg, M. Bakoš – M. Bartánus, Bulík, M. Sloboda – A. Kudrna, Preisinger, Harvey – D. Buc, Kalináč, D. Skokan

Nitra: I. Fedor – Rais, Ďurák, Vosátko, Gurčík, Hrudík, Ordzovenský, K. Grman – G. Saliji, Hamrák, T. Hrnka – H. Ručkay, Martin Segľa, Tománek – Radulay, Bene, M. Mašlonka – M. Štefanka, Káčer, Piačka – Šumichrast

HC’05 Banská Bystrica – MHC Mountfield Martin 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Bystrica martin
Zľava: Marek Šimko a Peter Galamboš z Martina a Filip Nemček z Banskej Bystrice počas hokejového zápasu 44. kola Tipsport extraligy, HC´05 Banská Bystrica - MHC Mountfield Martin. Banská Bystrica, 31. január 2012. Foto: SITA/Branislav Račko

Banskobystričania sa od úvodných minút zahryzli do súpera, utvorili si tlak a mali aj šance.

Pred Šimkom postupne neuspeli Kútny, Marcinek, Zorvan, Kristoffersson a Zuzin. „Baranom“ sa v 12. min naskytla aj presilovka piatich proti trom, ale z náporu vyťažili len tri strely.

Martinčania prejavili veľmi málo aktivity smerom dopredu, v 15. min z uhla Sobota takmer prekvapil Kostúra. Domácim o pár sekúnd vyšla pekná akcia, Češík šikovne prihral puk z pravej strany na ľavú nabiehajúcemu obrancovi Brňákovi a ten pohotovo zakončil – 1:0. O minútu neskôr si mohol pripísať gól aj skúsený Miroslav Hlinka, ktorý prišiel pred play-off pomôcť „baranom“, ale pred odkrytou bránkou Martina sa zle zorientoval.

Dominaciu potvrdila Banská Bystrica aj v druhej tretine. Kým v prvej vyslala 20 striel, v strednej ďalších 17, pričom Martinčania štrnásť. Šance mali Cebák a Češík. Domáci nevyužili v polovici zápasu 67-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, keď príležitosti zahodili Hlinka s Kútnym. V 32. min Jokila neskóroval pred poloprázdnou bránkou, Šimko v poslednej chvíli puk zastavil reflexívne.

Gólu však nezabránil v 34. min. Najprv ho preveril Matoušek, ale na dorážku Marcineka už nemal brankár hostí nárok – 2:0. Znížiť mohol hosťujúci Škoda, ale Kostúr bol pozorný. Banskobystričania udreli v závere druhého dejstva, tentoraz slávila úspech prihrávka Kútneho pred bránku, kde si nakorčuloval opäť Brňák a rovnako pohotovo zakončil – 3:0.

Zľava: Peter Galamboš z Martina, Jarmo Jokila a Michal Grman z Banskej Bystrice počas hokejového zápasu 44. kola Tipsport extraligy, HC´05 Banská Bystrica - MHC Mountfield Martin. Banská Bystrica, 31. január 2012. Foto: SITA/Branislav Račko

V tretej tretine sa už výsledok nemenil, i keď Banskobystričania mali miernu prevahu a Martinčanov do ničoho podstatného nepustili.

Šance zahodil najmä Jokila, ktorý v 41. min sám pred Šimkom neuspel a o päť minút neskôr neskóroval ani v oslabení, keď sa pekne preštrikoval cez dvoch hosťujúcich hráčov až pred gólmana hostí. Martinčania pohrozili iba v presilovke Kozákom, ktorý v 53. min dvakrát nebezpečne mieril na Kostúra.

Brankár Banskej Bystrice si napokon si udržal čisté konto a domáci si v boji o 8. miesto zaručujúce play-off pripísali dôležité tri body.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Od úvodných minút bola réžia duelu v našich rukách. Dokázali sme súpera dostať pod tlak. Škoda len, že sme v prvej tretine strelili iba jeden gól. V druhej časti sme však pokračovali v nápore, strelili sme dva góly, ktoré boli pre mužstvo upokojujúce, ale aj rozhodujúce. Celý tím podal taktický, vyrovnaný a bojovný výkon. Myslel som si, že nervozita bude zväzovať hráčom ruky i nohy, ale zvládli to na jednotku.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Hodnotenie z mojej strany bude veľmi krátke. Banská Bystrica hrala veľmi dobre, s nasadením, korčuľovala a prakticky nás nepustila k ničomu. Jediným naším pozitívom je vynikajúci výkon brankára Šimka a ešte to, že sme ustáli dve dlhé presilovky súpera o dvoch hráčov. Útočná hra bola mizerná, nevedeli sme sa dlhšie udržať v útočnom pásme. Boj o play-off však ešte nevzdávame, v hre je ešte 30 bodov.“

Góly: 15. Brňák (Češík, Zuzin), 34. Marcinek (Matoušek, Miroslav Hlinka), 39. Brňák (Kútny, Češík)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák – M. Orolin, J. Tvrdoň, 1304 divákov

Banská Bystrica: Kostúr – Kubka, M. Grman, Cebák, Brňák, Beňa, Bambúch, Mačkovič, Huba – Kristoffersson, Jokila, F. Nemček – Kútny, Češík, Zuzin – Matoušek, Miroslav Hlinka, Marcinek – Zorvan, Petro, Lunter

Martin: M. Šimko – L. Kozák, M. Výborný, Drgoň, Brcko, Leško, Matejka – Kriška, V. Škoda, Šišovský – Macejka, Galamboš, Michal Važan – M. Sobota, Zeliska, L. Vartovník (41. Škumát) – od 36. do 40. min Themár a J. Cíger

Viac k osobe Marcel HaščákMarek ĎalogaMichal ChovanMichel MiklíkMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert Huna