Poprad uspel v Trenčíne, líder z Košíc nezaváhal v Bystrici

Trenčín privítal na svojom ľade Poprad
Zľava: Tomáš Klíma z Dukly Trenčín a Dušan Sidor z HK Poprad počas hokejového zápasu 50. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HK Poprad. Trenčín, 20. február 2014. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová extraliga pokračovala piatimi zápasmi 50. kola. Líder z Košíc si aj po tomto kole udržal náskok pred druhou Nitrou, keď nezaváhal na ľade Banskej Bystrice. Nitra si hravo poradila s Martinom.

Dukla Trenčín – HK Poprad 3:4 po predĺžení (1:0, 0:2, 2:1 – 0:1)

Góly: 14. T. Klíma (Troliga, Koyš), 41. Komínek (Pozník), 45. O. Mikula (Komínek, Pozník) – 21. A. Lapšanský (Ľ. Vaic, A. Kroták), 32. Matúš Paločko (S. Takáč), 50. A. Lapšanský (Ľ. Vaic), 62. Mlynarovič (A. Kroták, Fabian)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff, Stano – Korba, Rovenský, 1159 divákov

Trenčín: Slipčenko – Čerešňák, Pozník, Bobček, M. Nemčík, Novajovský, M. Habšuda – Komínek, Róbert Petrovický, O. Mikula – Koyš, Troliga, T. Klíma – T. Lipták, O. Rusnák, J. Šimíček – D. Hudec, M. Toman, F. Macejka

Poprad: Sidor – Gáborčík, D. Brejčák, Fabian, Kurali, Látal, Makovský, Dinda – T. Sýkora, Ľ. Vaic, A. Lapšanský – A. Kroták, Mlynarovič, Jabrocký – Matúš Paločko, S. Takáč, Drábek – Štrauch, Belluš, M. Nagy

Branislav Jánoš (asistent trénera Trenčína): „Chceli sme v tomto dôležitom zápase bodovať naplno. Začali sme celkom dobre, ale v druhej tretine nám súper gólovo odskočil. Dokázali sme sa síce potom vrátiť do stretnutia, ale keďže sme nestrelili rozhodujúci štvrtý gól, navyše súper dva razy skóroval v presilovke, získali sme iba jeden bod. S ním síce môžeme byť čiastočne spokojní, ale v každom prípade sme chceli viac. Hráči bojovali, ale Poprad využil svoje väčšie skúsenosti, ktoré rozhodli o jeho víťazstve.“

Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): „Bol to bojovný zápas so šťastným koncom pre nás. Na mužstve je síce badať herný výpadok, ale môže nás aspoň tešiť, že po dlhšom čase sme strelili viac ako jeden gól. Podarilo sa nám skórovať štyrikrát, získali sme dva body, takže s týmto zápasom môžeme byť spokojní.“

Obe mužstvá sa snažili presadiť predovšetkým bojovnosťou a dôrazom v osobných súbojoch, pretože utvárať väčšie množstvo ucelenejších akcií sa im nedarilo. V 14. min si individuálne vypracoval dobrú pozíciu pred bránkou Tomáš Klíma a zblízka rozvlnil sieť – 1:0.

Na začiatku druhej tretiny, už po jej 44 sekundách, hostia zužitkovali na vyrovnanie presilovú hru: Lapšanský sa natlačil až pred bránkovisko a popod gólmana skóroval. Hra však bola až príliš rozkúskovaná a žiadny zo súperov sa dlhé minúty nedokázal dostať do súvislejšieho tempa. V 32. min sa Poprad kurióznym spôsobom ujal vedenia – Paločkova strela zblízka sa od brankára Slipčenka odrazila tak, že ho puk oblúčikom ponad hlavu preskočil a zapadol za jeho chrbát do bránky.

III. tretina a predĺženie

Zápas sa konečne viac rozprúdil až v tretej dvadsaťminútovke. Najskôr v 31. sekunde tejto časti využil dieru v popradskej defenzíve Komínek a svoje sólo počas presilovky zakončil vyrovnávajúcim gólom. V 44. min dostali domáci výhodu dvojminútovej početnej prevahy o dvoch hráčov a po 45 sekundách ju aj zužitkovali Mikulovou presnou strelou spomedzi kruhov. Už o necelých päť minút však bolo opäť vyrovnané, keď Lapšanský strelil svoj druhý presilovkový gól v dueli. V dramatickom závere riadneho hracieho času nikto neuspel, preto prišlo na rad predlženie. V ňom po 112-tich sekundách rozhodol o víťazstve Popradu nestrážený Mlynarovič.

Obrazom: Trenčín – Poprad

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 3:5 (0:2, 1:0, 2:3)

Góly: 37. Drevenák (R. Jarolín, Kalla), 45. Marek Slovák (Kalla, Martin Chovan), 53. Marek Slovák (Leško) – 2. Lažo (M. Preisinger, Šátek), 8. R. Školiak (Barák), 47. Šátek (M. Sloboda, M. Preisinger), 48. B. Jankovič (Stieler, R. Kropáč), 50. Trška

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, M. Novák – Výleta, Tvrdoň, 996 divákov

Žilina: Peksa – Leško, Martin Chovan, E. Bagin, Rúfus, Marcel Šterbák, Ďurák – Škovira, T. Varga, Marek Slovák – A. Lipovský, Klouda, R. Tomas – Drevenák, R. Jarolín, Kalla

Skalica: P. Romančík – Barák, Vyrůbalík, Trška, Krejčiřík, Luža, Staňo – Obdržálek, R. Školiak, Lažo – Kutálek, M. Preisinger, Šátek – M. Sloboda, Stieler, R. Kropáč – B. Jankovič, F. Novák, Dvonč

Martin Groma (tréner Žiliny): „Musím byť k hre môjho mužstva kritický. Prvý štvrtkový gól sme inkasovali rovnakým spôsobom ako v predošlom zápase v Skalici. Vyviedlo nás to z rovnováhy. V druhej desaťminútovke sme mali viac aktivity, dostali sme sa do tempa. V druhej tretine sme strelili kontaktný gól, vyrovnávajúci presný zásah na začiatku tretej nás stál mnoho síl. V poslednej tretine sme tromi hrubými chybami darovali súperovi víťazstvo.“

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Vedeli sme, že súper potrebuje body ako soľ. Chceli sme potvrdiť našu hru z ostatných zápasov, čo sa nám podarilo. Hneď v úvode duelu sme strelili dva rýchle góly. Po kontaktnom góle Žiliny sme trochu povolili, čo domáci využili. V úvode tretej tretiny sme nehrali dobre, zbytočná chyba nás stála gól. V záverečnej fáze sme však zvýšili dôraz a rozhodli stretnutie v náš prospech. Chcem poďakovať hráčom a najmä brankárovi Romančíkovi za predvedený výkon.“

Hneď v úvode zápasu nebezpečne tečoval Marek Slovák, puk však išiel nad Romančíkovu bránku. Prešlo 78 sekúnd a bývalý hráč Žiliny Lažo dostal hostí do vedenia. Skaličania mohli zvýšiť pri vylúčení Rúfusa v 4. min, ale výsledkom ich snaženia bola len nebezpečná strela Preisingera. V 8. min od modrej čiary vystrelil Barák, odrazenú strelu René Školiak poslal za brankárov chrbát.

Žilinčania zvýšili svoju aktivitu. Úvodný gól mohli dať pri početnej prevahe piatich proti trom, ale nevyužili 23-sekundovú výhodu. Neujala sa najmä Škovirova dorážka a vzápätí ani poloteč Slováka. V 16. min nebezpečne z ľavej strany mieril skalický Stieler, o dve minúty neskôr domáci Lipovský, no stav zápasu sa nemenil.

Druhá tretina bola najmä o vylúčeniach, na trestnej lavici sedelo až deväť hráčov. V 25. min zaujala strela Šterbáka, o minútu neskôr v páde vystrelil Kropáč, ale bez gólového efektu. V 30. min mohla ísť Skalica do trojgólového vedenia, ale strelu Obdržálka vyrazil Peksa. Skóre zápasu sa mohlo zmeniť v 33. min, keď na jednej strane Kropáč sám pred bránkou neusmernil puk, vzápätí Lipovského nájazd z ľavej strany tiež neznamenal vytúžený gól Žiliny.

V 36. min Romančík išiel na výlet zo svojej svätyne, Slovákovi sa však získaný puk nepodarilo dostať do odkrytej bránky. Prešla však minúta a domáci sa dočkali, keď po spolupráci druhého útoku Drevenák dal kontaktný gól – 1:2. V predposlednej minúte druhého dejstva vystrelil Šátek, ale Peksa svoj tím opäť podržal.

V tretej tretine to boli gólové hody. Hneď v úvode domáci nevyužili vylúčenia Skalice. Keď však Krejčiřík nastúpil na ľad, Kalla spoza bránky prihral Marekovi Slovákovi a druhý najlepší strelec Žiliny vyrovnal na 2:2. V 46. min dobre pálil Obdržálek, ale len tesne vedľa ľavej žŕdky. Potom prišiel strelecký uragán „Záhorákov“. V 47. min Šátek využili zaváhanie domácich na modrej čiare a strelil tretí gól Skalice. Vzápätí Stieler ideálne prihral Jankovičovi pred bránku, ktorý nezaváhal.

O dve minúty neskôr vyrazený puk Peksom dopravil Trška piatykrát do bránky – 2:5. Iskierku nádeje vykresal v 53. min Marek Slovák, ktorý prestrelil Romančíka. Boli to však hostia, ktorí mohli zvýšiť svoj náskok. V 54. min strela Kutálka skončila len tesne vedľa ľavej žŕdky a onedlho zaváhal Stieler sám pred Peksom. Záverečných 57 sekúnd hrali „vlci“ bez brankára, ale stav stretnutia sa už nezmenil.

MHC Mountfield Martin – HK Nitra 0:5 (0:2, 0:3, 0:0)

Góly: 6. R. Tománek (Stümpel, L. Novák), 15. Miroslav Kováčik (J. Ručkay, H. Ručkay), 25. L. Novák (R. Tománek, Stümpel), 34. R. Tománek (P. König, Stümpel), 37. H. Ručkay (Miroslav Kováčik, D. Milo)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Müllner – Junek, Kacej, 1500 divákov

Martin: Dzubina (41. Marton) – I. Ďatelinka, Rusina, A. Novotný, Matejka, Tupý, Brcko, Popela, J. Perniš – Markovič, Galamboš, J. Suja – Finsterle, Kolena, Važan – L. Klíma, J. Cíger, Rožník – Themár, Zlocha ml., Pokrivčák

Nitra: Lakosil – Ordzovenský, P. König, D. Milo, Nádašdi, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech, Piačka – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – Pupák, T. Chrenko, M. Segľa – R. Mráz, Lelkeš, Bajtek

Daniel Babka (tréner Martina): „Nedokázali sme nadviazať na naše výkony spred prestávky. Úvodných päť minút nebolo z našej strany zlých, ale nič sme z toho nevyťažili. Nitra išla rýchlo do dvojgólového vedenia a hrala potom v pohode. Naši hráči nepomohli brankárovi Dzubinovii. Musíme sa z tohto zápasu poučiť a pripraviť sa na dôležitý duel doma proti Žiline.“

Karol Kolečani (tréner Nitry): „Sme spokojní, ako hráči pristúpili k zápasu. Hrali koncentrovane, celý duel boli lepším mužstvom. Mali sme počas stretnutia aj hluché miesta, ale vtedy nám pomohol brankár Lakosil. Ostatné zápasy základnej časti už berieme ako prípravu na play-off.“

Martinčania s Dzubinom v bránke začali zápas aktívne, usadili sa v útočnom pásme hostí, no bez gólového efektu. V 3. min mieril na druhej strane Mráz iba do žŕdky. V 6. min hrali hostia presilovku a za 26 sekúnd ju aj využili: Tománek tečoval Stümpelovu strelu a „corgoni“ išli do vedenia. Domáca odpoveď prišla o dve minúty, ale Galambošova a aj Markovičova snaha skončila na pozornom Lakosilovi. Nemohúcnosť „kosačiek“ sa prejavila aj počas presilovky, keď sa Martinčania nedokázali ani len usadiť v obrannom pásme Nitry. V 15. min si Kováčik nakorčuľoval z druhej vlny a premenil spätnú prihrávku J. Ručkaya – 0:2.

Aj v druhej tretine nepripomínal Martin mužstvo, ktoré bojuje o play-off. Na pol plynu hrajúci hostia pridali v 28. min aj tretí gól: na konci kombinácie prvého útoku stál L. Novák – 0:3. Aj ďalšia presilovka domácich mala jalový charakter, a tak sa stále hralo podľa nitrianskych nôt. Návod, ako sa využívajú presilovky, dali hostia domácim v 34. min, keď si z nich najskôr spravili trhací kalendár a Tománek pohodlne skóroval do prázdnej bránky – 0:4. V 37. min zasadili „corgoni“ piaty gólový úder „kosačkám“, Henrich Ručkay zakončoval opäť do prázdnej bránky – 0:5. Päťdesiatdva sekúnd pred druhým klaksónom ešte nastrelil Zlocha hornú žŕdku.

Do tretej tretitny nastúpili Martinčania do bránky s Martonom, ktorý vystriedal Dzubinu. Domáci hokejisti si chceli aspoň trochu napraviť reputáciu, zlepšili pohyb, ale skúsení hostia už zápas v pohode kontrolovali. Nitra si odviezla z Turca pohodlné víťazstvo.

HC‘05 Banská Bystrica – HC Košice 2:6 (0:2, 2:2, 0:2)

Góly: 26. M. Hudec (White), 37. Zigo (Kadura, Lamper) – 12. R. Jenčík (Deyl, Štrbák), 16. Spilar (Štrbák, Deyl), 33. Svatoš (Sojčík, Češík), 39. R. Jenčík (Spilar, P. Bartoš), 53. Bicek (Češík), 56. M. Bartánus (Cebák)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc – Šefčík, Sčensný, 1795 divákov

Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Predajniansky, Bambúch, Rosandič – M. Hudec, White, Lunter – Kafka, Heizer, T. Matoušek – Lamper, Zigo, Kadura – Veilleux, R. Gašpar, Rapáč

Košice: Hylák – Kolba, Klouček, Deyl, Cebák, Štrbák, Šeda, M. Macejko – Bicek, Češík, Sojčík – Spilar, P. Bartoš, R. Jenčík – Svatoš, T. Hrnka, M. Bartánus – Jokeľ, Matúš Chovan, Hinďoš

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Nám ten zápas absolútne nevyšiel. Košičania boli vo všetkých činnostiach lepší ako my. Nešlo nám prakticky nič a zle sme hrali oslabenia, súper nám dal až tri góly v presilovkách. Nám sa početné výhody nevydarili, hrali sme ich zle. Víťazstvo Košíc je úplne zaslúžené. My si zápas musíme rozobrať, nerobíme z toho žiadnu tragédiu, aj to zlé je na niečo dobré. Musíme zabudovať nových hráčov do mužstva a zodpovedne sa pripraviť na play-off.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Veľmi zodpovedne sme sa pripravili na tento zápas. Vedeli sme o sile Banskej Bystrice. Hrali sme veľmi disciplinovanie, zodpovedne až na faul, za ktorý sme boli štyri minúty oslabení. Banskej Bystrici sme vrátili požičané, keď si so Steel arény naposledy odniesla tri body. Stále hráme o prvé miesto po základnej časti. V hre je dvanásť bodov. Musíme hrať naplno.“

Košice prišli pod Urpín bez brankára Staňu, ktorému sa narodil syn a dostal voľno. Banskobystričania nastúpili už s dvoma novými posilami Rapáčom z Litvínova a s Kanaďanom Veilleuxom z Phoenixu, ale prvá tretina domácim vôbec nevyšla. Hostia boli aktívnejší a vyšli im početné výhody. Už v 9. min mohol skóre otvoriť Sojčík, no nenadvihol puk ponad ležiaceho Kalembu. Až v 12. min išiel líder extraligy do vedenia. Spoza kruhu vystrelil Deyl a po teči Jenčíka sa puk dostal do bránky. V 16. min bolo 0:2, tentoraz v presilovke strieľal od modrej čiary Štrbák a ujal sa teč Spilara.

Druhú tretinu začali lepšie Bystričania. V 25. min trafil do žŕdky Macháček, následne hrali „východniari“ presilovku, ale inkasovali. V prečíslení dvoch na jedného sa ocitli White s Hudecom a druhý menovaný kapitán „baranov“ pretlačil puk za Hyláka. Košičania však znovu išli do dvojgólového vedenia v 33. min. Z dvoch metrov dostal puk medzi žrde Svatoš. Domácim vychádzali predovšetkým brejkové situácie. V 37. min Kadura našiel Ziga, ktorý si zblízka vychutnal Hyláka. Hostia však ukázali opäť svoju silu v presilovke. V 39. min uspel pred Kalembom z dorážky Jenčík.

Na začiatku tretej tretiny mohli Bystričania ešte zdramatizovať stretnutie, ak by využili štvorminútovú presilovku. Počas nej však mohli inkasovať, keď sa Bartánus preštrikoval pred Kalembu. V 50. min sa ocitol White pred Hylákom, ale ani jemu nebolo dopriate znížiť na rozdiel jedného gólu. Košičania mali psychickú výhodu, ktorú aj patrične využili. V 53. min strelil piaty gól Bicek a šiesty zásah svojho mužstva pridal v 56. min Bartánus, ktorý prešiel cez dvoch domácich hráčov a rozhodol o jasnom víťazstve Košíc.

ŠHK 37 Piešťany – HKm Zvolen 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Góly: 11. Drgoň (Peško, T. Melichárek), 32. Lušňák (Drgoň, T. Melichárek), 55. Hamrák (Románek, S. Saliji) – 35. Hebar (Ťavoda), 51. Hebar (Hraško, Martin Ďaloga)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura, Orolín – Gajan, Snášel, 1045 divákov

Piešťany: T. Tomek – Drgoň, R. Filip, Rais, Brňák, Bučka, Cuník, Škadra, A. Hruška – Lušňák, Peško, T. Melichárek – F. Hudec, V. Nemec, Stupka – S. Saliji, Hamrák, Románek – Haring, Mišura, Chylo

Zvolen: M. Šimko – Safronov, Juraško, L. Pokovič, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, J. Hertl – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Škvaridlo, V. Fekiač, A. Podkonický – Čanky, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Hebar, Koren, Martin Ďaloga

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Po dvoch prehrách sme chceli doma bodovať naplno. Dá sa povedať, že stále bojujeme o štvrté miesto s Popradom, takže sú pre nás tieto body dôležité. Prvú tretinu súper začal aktívne, o čom svedčí aj počet striel, ale my sme si to vzadu pokryli, neinkasovali sme a v presilovke sme dali úvodný gól. V druhej tretine nám prvých desať minúť robil Zvolen problém, ale v polovici stretnutia sa nám podarilo dať gól na 2:0. Bohužiaľ, hneď na to sme inkasovali. V tretej tretine sme chceli hrať aktívne a dotiahnuť to do víťazného konca, no faulovali sme v útočnom pásme a Zvolen to využil vyrovnávajúcim gólom. Som rád, že nás tento gól nezlomil, ale obrovskou vôľou chceli chalani zabodovať naplno a dali sme tretí gól. Dnes nám veľmi pomohol k víťazstvu brankár Tomek.“

Július Šupler (tréner Zvolena): „Nebol to zlý zápas, bol zaujímavý najmä pre domácich, lebo ho vyhrali. Chalani sa veľmi snažili, ale nestačilo to. Kľúčoví hráči si utvorili šance, ich realizácia však nebola taká, ako očakávame už šiesty-siedmy zápas. Musíme na tom nielen popracovať, ale urobiť aj nejaké zmeny. Hráči stratili koncentráciu, z čoho rezultoval tlak a Piešťany to využili. Pochvalu si dnes zaslúži brankár Šimko a Hebar, autor dvoch gólov.“

V 5. min sa ocitol Brabenec sám pred Tomekom, ale ani na dvakrát ho neprekonal. Na začiatku 11. min hrali domáci presilovku a už po 30 sekundách ju využili na strelenie vedúceho gólu. Peško našiel voľného Drgoňa pred bránkou a ten prekonal Šimka – 1:0. V 13. min mohol vedenie domácich „havranov“ zvýšiť Bučka, ale neprekabátil gólmana Zvolena. V prvej časti stretnutia boli hostia v streľbe aktívnejší, ale domáci zasa efektívnejší.

V druhej tretine malo mužstvo spod Pustého hradu výhodu dvoch po sebe idúcich presiloviek, ale Brabenec, Peter Zuzin, Hraško i Safronov neprekonali Tomeka. Na začiatku 32. min našiel Drgoň na pravej strane Lušňáka a ten strelou z prvej zvýšil na 2:0. Hneď po buly zaútočil Michal Chovan, ale jeho tutovku zlikvidoval Tomek. V 35. min však už bol bezmocný po strele Hebara, ktorý sa natlačil pred bránku a znížili strelou do hornej časti bránky. V 37. min mal príležitosť skórovať domáci útočník Melichárek, ale napálil len do Michala Chovana, ktorý sa mu hodil do strely.

Začiatok záverečného dejstva priniesol domácu šancu, Lušňákova zadovka v prečíslení však neprešla na Melichárka. V 51. min hostia vyrovnali: Hraškovu strelu tečoval do domácej bránky Hebar. Platnosť tohto gólu potvrdil až videorozhodca. O štyri minúty neskôr však strhol vedenie opäť na stranu domácich Hamrák a napokon rozhodol o tesnom piešťanskom triumfe.