Aktualizované: Pôrodnica vo Svidníku už neprijíma rodičky, ale ministerstvo má s nemocnicou svoje plány

Porodnica, dieta, porod
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 17. decembra, 11:43

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – V pondelok sa oficiálne končí činnosť pôrodníckeho oddelenia nemocnice vo Svidníku. Tá prijala posledné pacientky na plánované alebo akútne zákroky v piatok 14. decembra.

Vedenie mesta Svidník a okolitých miest sa ale stále snaží o zachovanie doterajšieho statusu nemocnice. Rezort zdravotníctva uviedol, že s ňou ráta do minimálnej siete.

Nedostatok personálu

Dôvodom rušenia pôrodníckeho oddelenia je podľa nemocnice nedostatok zdravotníckeho personálu. Zároveň sa za posledných dvanásť mesiacov nemocnici nepodarilo dosiahnuť aspoň 500 pôrodov, čo je považované za bezpečnostné minimum.

Nemocnica plánovala oddelenie zrušiť už začiatkom roka, napokon sa s predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva a Prešovského samosprávneho kraja dohodla, že oddelenie ostane v prevádzke do konca roka a ďalšie pôsobenie bude podmienené zvýšením počtu pôrodov minimálne na 500. Podľa nemocnice ale napokon počet pôrodov len tesne prekročí hranicu 400.

„Sme radi, že ministerstvo zdravotníctva uznalo našu odbornú argumentáciu a z pohľadu bezpečnosti pacientov akceptovalo rozhodnutie o svidníckej pôrodnici. Naše okolité moderné pôrodnice sú pripravené maximálne vyjsť v ústrety všetkým rodičkám z toho regiónu,“ uviedol generálny riaditeľ nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Ako nemocnica informovala už v piatok, rodičky zo svidníckeho regiónu budú prijímať tri okolité gynekologicko-pôrodnícke oddelenia, a to v Humennom, Vranove nad Topľou a v Michalovciach. Na plánované pôrody je pripravená bezplatná doprava, ktorú je možné objednať cez regionálne gynekologické ambulancie. V nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie.

Zásadný regionálny význam

Podľa PR manažérky mesta Svidník Kristíny Tchirovej má Nemocnica arm. generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku zásadný regionálny význam. V roku 2017 poskytovala všeobecnú a špecializovanú zdravotnú starostlivosť pacientom z miest Svidník, Stropkov, Giraltovce a 108 okolitých obcí s vyše 53-tisíc obyvateľmi, ako aj ďalším pacientom z regiónu Medzilaborce, ktorí potrebovali zdravotnú starostlivosť.

„Zámer spoločnosti Svet zdravia s osudom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia je zrejmý, ale predstavitelia miest pod Duklou veria, že vzniknutá situácia je ešte stále riešiteľná v prospech všetkých občanov regiónu,“ uviedla Tchirová.

Ako dodala, počas uplynulého týždňa absolvovali primátori miest Svidník, Stropkov a Giraltovce stretnutie na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR za účasti ministerky Andrey Kalavskej a vedenia siete nemocní Svet zdravia, na ktorom žiadali o zachovanie doterajšieho statusu nemocnice ako všeobecnej akútnej nemocnice s možnosťou zaradenia do urgentu 1. typu.

Zároveň ministerke doručili výzvu občanov podduklianskeho regiónu za zachovanie pôrodnice, ktorú tlmočili na protestných zhromaždeniach. Podporné stanovisko k zachovaniu charakteru všeobecnej akútnej nemocnice s možnosťou zaradenia do urgentu 1. typu prijali aj poslanci Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja.

„Výzva predstaviteľov miest smerovala k stabilizácii situácie a príprave strednodobého strategického rámca a definovaniu merateľných ukazovateľov. Je zrejmé, že zaradenie urgentu 1. typu je v tomto rozhodujúce,“ informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová.

Stratifikácia nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, zdôraznilo, že nemocnica vo Svidníku má svoje opodstatnenie v regióne.

„Obavy o existenciu nemocnice vo Svidníku považuje rezort za absolútne neopodstatnené, nemocnica má v danom regióne svoje pevné a stabilné miesto,“ uviedla s tým, že rezort v spolupráci so zdravotnými poisťovňami pracuje na projekte stratifikácie a s nemocnicou vo Svidníku počíta aj v budúcnosti.

„Stratifikácia má priniesť skvalitnenie zdravotnej starostlivosti a posilnenie dlhodobej starostlivosti o pacienta. Nemocnica vo Svidníku bude patriť do minimálne siete a bude lokálnou nemocnicou s dostupnosťou pacienta maximálne do 30 minút,“ uviedla Eliášová.

Dodala, že lokálna nemocnica, akou bude aj nemocnica vo Svidníku, bude musieť prevádzkovať interné lôžka, neurológiu, chirurgiu a oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Zároveň uviedla, že na to, aby mala nemocnica urgent 1. typu, musí splniť stanovené materiálno-technické ako aj personálne kritériá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR