Pôrodnícke oddelenie vo Svidníku definitívne uzavrú, rodičky prijmú nemocnice okolitých miest

Pôrodnica, Svidník
Protestné zhromaždenie za zachovanie gynekologicko - pôrodníckeho oddelenia a zriadenia urgentu typu 1 organizované pod záštitou občianskeho združenia Chránime kraj pod Duklou. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – V pondelok 17. decembra sa definitívne uzavrie pôrodnícke oddelenie svidníckej nemocnice. Sieť nemocníc Svet zdravia o tom informovala v tlačovej správe. Všetky rodičky sú pripravené prijať tri okolité gynekologicko-pôrodnícke oddelenia v Humennom, vo Vranove nad Topľou a v Michalovciach.

Na plánované pôrody je pripravená bezplatná doprava, ktorú je možné objednať cez regionálne gynekologické ambulancie. V prípade akútneho stavu je potrebné, aby rodičky, tak ako doteraz, volali tiesňovú linku 112. Jej odborný personál ich usmerní v ďalšom postupe a prípadne zabezpečí prevoz rýchlou záchrannou službou na zvolené nemocničné pracovisko.

Dlhodobo zlá situácia

Sieť nemocníc Svet zdravia sa z dôvodu nízkeho počtu pôrodov a dlhodobo zlej personálnej situácie rozhodla začiatkom decembra definitívne ukončiť prevádzku pôrodníckeho oddelenia a neonatológie vo svidníckej nemocnici.

Toto rozhodnutie prišlo rok po tom, ako spoločnosť s Ministerstvom zdravotníctva SR a Prešovským samosprávnym krajom dohodla dodatočné prechodné obdobie na prevádzku týchto dvoch oddelení.

V nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie. Toto rozhodnutie podľa siete nemocníc nijakým spôsobom neovplyvňuje zamestnanosť nemocnice.

Okolité pôrodnice

Sme radi, že ministerstvo zdravotníctva uznalo našu odbornú argumentáciu a z pohľadu bezpečnosti pacientov akceptovalo rozhodnutie ohľadom svidníckej pôrodnice. Naše okolité moderné pôrodnice sú pripravené maximálne vyjsť v ústrety všetkým rodičkám z toho regiónu,“ vysvetlil generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Informoval, že ich technické vybavenie, hotelové služby, personálne a neonatologické zázemie sú na veľmi vysokej úrovni. Pôrodnice v Humennom a v Michalovciach navyše disponujú pôrodnými izbami, ktoré predstavujú najvyššiu úroveň komfortu a intimity pre rodičku a jej blízku osobu.

Budúce mamičky z okresov Svidníka a Stropkova sa môžu priamo obrátiť na gynekologicko-pôrodnícke oddelenia v Humennom, vo Vranove nad Topľou alebo v Michalovciach.

V prípade potreby im v dohodnutý termín bude na pôrod zabezpečená aj bezplatná dopravná zdravotná služba. Tú objednáva gynekologická ambulancia, ktorú rodička navštevuje. O všetkých týchto zmenách, ako aj o možnosti bezplatnej dopravy na pôrod do pôrodníc Svet zdravia, boli informované regionálne gynekologické ambulancie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)Svet zdravia