Porošenko zvolal svojich stúpencov na Majdan, víťazstvo Zelenského poškodí zbližovanie sa s EÚ

Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: archívne, SITA/AP

KYJEV 19. apríla (WebNoviny.sk) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko zvolal svojich stúpencov na kyjevské námestie Majdan v rámci posledného pokusu zaistiť si ďalší mandát krátko predtým, ako sa cez víkend uskutoční druhé kolo prezidentských volieb.

Porošenka čaká v piatok večer rozhodujúca televízna debata s jeho vyzývateľom Volodymyrom Zelenským, ktorý je favoritom volieb. Debata sa uskutoční na futbalovom štadióne v Kyjeve a bude vôbec prvým verejným duelom medzi oboma mužmi. Očakáva sa účasť viac než 60-tisíc ľudí a na bezpečnosť budú dohliadať tisícky policajtov.

Zelenskyj by bol slabý prezident

Porošenko varoval svojich stúpencov zhromaždených na námestí, ktoré bolo centrom opozičných protestov v roku 2014, že prípadné víťazstvo Zelenského poškodí ekonomické a politické zbližovanie sa s Európskou úniou.

Povedal tiež, že Zelenskyj by bol slabý prezident, čo podľa jeho názoru vyhovuje Rusku, ktoré anektovalo v roku 2014 ukrajinský polostrov Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny.

V žiadnom prípade si nemyslíme, že náš oponent je agentom Kremľa, avšak (ruský prezident Vladimir) Putin sníva o slabom a zle pripravenom nováčikovi,“ vyhlásil Porošenko a jedným dychom dodal, že „Putin sníva o chaose„.

Zelenskyj si prezidenta zahral

Zelenskyj, ktorý doteraz nikdy nevykonával žiadnu politickú funkciu, no prezidenta Ukrajiny si už zahral v obľúbenom televíznom seriáli, získal v prvom kole volieb viac než 30 percent hlasov, zatiaľ čo Porošenko si zabezpečil len 16-percentnú podporu.

Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky zverejneného vo štvrtok má Zelenskyj pred druhým kolom 58-percentnú podporu voličov, zatiaľ čo za Porošenka plánuje hlasovať 22 percent opýtaných. Druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine sa uskutoční v nedeľu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro PorošenkoVolodymyr Zelenskij