Posádka lietadla ignorovala inštrukcie dispečerov

Planecrash
Ľudia ukladajú kvety a sviečky na pamiatku pred prezidentský palác vo Varšave Foto: SITA/AP

MOSKVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Posádka lietadla poľského prezidenta, ktoré havarovalo v sobotu ráno v ruskej Smolenskej oblasti, niekoľkokrát nesplnila inštrukcie vedúceho letov vojenského letiska Smolensk-Severnyj, oznámil novinárom prvý zástupca náčelníka hlavného štábu ruských vzdušných síl generálporučík Aleksandr Alešin. „Vo vzdialenosti 1,5 kilometra skupina leteckých dispečerov zistila, že posádka zvýšila vertikálnu rýchlosť klesania a začala klesať pod zostupovú dráhu. Vedúci letov dal posádke príkaz o vrátenie lietadla do horizontálneho letu. Keď posádka inštruktáž nesplnila, niekoľkokrát im nariadil, aby pristáli na náhradnom letisku. Avšak posádka pokračovala v pristávaní. Nanešťastie sa to skončilo tragicky,“ povedal Alešin, ktorého cituje portál agentúry RIA Novosti.

Uviedol tiež, že v oblasti vojenského letiska Smolensk-Severnyj, kde sa stala letecká katastrofa, v sobotu zlé letové podmienky očakávali. „Meteorologické podmienky na letisku odhaduje štátny meteorologický ústav. Aj pre tento deň sa očakávali zlé meteorologické podmienky vrátane hmly od 10.00 (miestneho času),“ vysvetlil Alešin. Podľa jeho slov lietadlo typu TU-154 „vo vzdialenosti 50 kilometrov vletelo do zóny“. „(Posádka) bola vedúcim letov oboznámená o tom, že počasie na letisku je pod minimálnou meteorologickou hranicou, a odporučil jej odletieť na náhradné letisko… Po tejto inštruktáži sa však posádka lietadla rozhodla, že uskutoční pristávanie. „To neodporuje praxi – konečné riešenie, či uskutočniť pristávanie alebo pristáť na náhradnom letisku, uskutoční veliteľ posádky,“ dodal Alešin.

Tesne pred haváriou pristálo v Smolensku iné poľské lietadlo

V sobotu na letisku Smolensk-Severnyj, kde havarovalo lietadlo, na palube ktorého sa nachádzal poľský prezident, mali pôvodne pristáť dve poľské a jedno ruské lietadlo, uviedol pre novinárov prvý zástupca náčelníka hlavného štábu ruských vzdušných síl generálporučík Aleksandr Alešin. Prvému poľskému stroju sa pristáť podarilo. „Dnes na letisku Smolensk plánovali pristáť dve poľské lietadlá typu Jak-40 a ruské lietadlo IL-76. Lietadlo typu Jak-40 o 9.15 moskovského času (7.15 SELČ) pristálo,“ uviedol Alešin a dodal, že, stroj IL-76 ruských vzdušných síl pristávanie pre zlé podmienky zrušil a odletel na náhradné letisko.

Lietadlo poľského prezidenta typu TU-154 havarovalo o 10:50 moskovského času (8:50 SELČ) počas pristávania na vojenskom letisku Smolensk-Severnyj. Zrútilo sa vo vzdialenosti asi 500 metrov od pristávacej dráhy. Podľa predbežných správ sa lietadlo pri zlej viditeľnosti spôsobenej hustou hmlou zachytilo krídlami o vrcholce stromov a zrútilo sa na zem. Na palube lietadla sa nachádzal poľský prezident Lech Kaczynski, jeho manželka a množstvo vysokopostavených predstaviteľov poľskej vlády a ozbrojených síl. Poľská delegácia smerovala do ruskej Katyne, kde sa mala zúčastniť na spomienkovom obrade pri príležitosti 70. výročia masakry poľských dôstojníkov sovietskou NKVD.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech Kaczynski