Poslanci opäť nezvolili šéfa NKÚ, Vladimír Klimeš neuspel

NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) – Parlament ani po štvrtýkrát nezvolil predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Kandidát SaS Vladimír Klimeš získal v tajných voľbách podporu 39 zo 126 prítomných poslancov. Klimeš mal podporu aj ďalších opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.

Na posty dvoch podpredsedov NKÚ kandidoval iba Milan Galanda, ktorého navrhli poslanci Mikuláš Huba (OĽaNO) a Radoslav Procházka. Ani za Galandu nezahlasoval dostatočný počet zákonodarcov, podporilo ho 12 poslancov.

Premiér Robert Fico a ďalší poprední politici Smeru-SD oficiálne deklarujú, že post predsedu NKÚ patrí opozícii. V praxi vládni poslanci už štyrikrát zablokovali zvolenie opozičného kandidáta – najprv v júli a v septembri minulého roku Kamila Krnáča a v decembri a dnes Vladimíra Klimeša.

Smer-SD argumentuje, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo. Premiér už skôr navrhol, aby opozičné strany predstavili viacero kandidátov, z ktorých by si Smer-SD vybral. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

Opozícia s výnimkou OĽaNO premiérovi a vláde vyčíta, že nedrží slovo a bojí sa kontroly. Smer-SD by podľa nej mal podporiť opozičného kandidáta, ako sa na tom všetky parlamentné strany dohodli po parlamentných voľbách.

Líder OĽaNO Igor Matovič si myslí, že trojica strán združených v Ľudovej platforme sa pri voľbách predsedu NKÚ správala „extrémne nezodpovedne„. Navrhol, aby ďalší kandidát vzišiel z výberového konania, ktoré by pripravili opozičné subjekty spolu s odborníkmi.

Smer chce mať podľa SaS z NKÚ svoju pobočku

Vládny Smer podľa SaS odmieta kontrolu hospodárnosti pri nakladaní s verejnými financiami.

„Požiadavka Smeru, že podporu jeho poslancov získa len taký opozičný kandidát, ktorý bude mať podporu všetkých opozičných poslancov, je úplne absurdná, perfídna a nedôstojná,“ uviedol predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov.

Za túto absurdnú a perfídnu požiadavku podľa jeho slov Smer skrýva to, že v skutočnosti nechce žiadnu skutočnú kontrolu zo strany NKÚ, ale že chce tento úrad mať len ako svoju pobočku.

Liberáli oceňujú spoločný postup opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd. „Sme pripravení pokračovať v tomto zápase až do momentu, kým Smer stratí trpezlivosť a vyjde s farbou von. To znamená, že nakoniec schváli za predsedu NKÚ kandidáta, ktorý mu bude po vôli. Ale dovtedy musíme bojovať,“ uzavrel Miškov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJuraj MiškovMikuláš HubaRadoslav ProcházkaRobert Ficovladimír klimeš
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad