Poslanci opäť rokovali, väzňom zakázali nosiť piercingy

Piercing
Foto: webmd.com

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Vo väzniciach plánujú zaviesť modernejšie pravidlá výkonu trestu, ktoré umožnia lepšie pracovať s odsúdenými a viac ich motivovať k aktívnemu plneniu si povinností.

Vyplýva to z novely zákona o výkone trestu odňatia slobody, ktorú v piatok schválil parlament.

Obdobné pravidlá sa zavádzajú aj pri výkone väzby.

„Po vzore európskych väzenských systémov vytvárame spravodlivejší systém, ktorý umožní lepšie pracovať s odsúdenými. Očakávam, že nové pravidlá prinesú do ústavov viac poriadku a bezpečnosti,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Odsúhlasili zmeny v posielaní balíkov

Jednou zo zmien je zavedenie systému pozitívnej motivácie v podobe možnosti prijímať balíky už len ako disciplinárnej odmeny nepodmienenej časovým intervalom.

Väzenie, väznica, väzni
Foto: SITA/Michal Burza

V súčasnosti má nárok na prijatie balíka každý odsúdený raz za tri mesiace, bez ohľadu na to, či si plní svoje povinnosti.

Vďaka zmene tohto pravidla sa podľa autorov návrhu výrazne zníži riziko prieniku drog a iných nepovolených vecí do väzenia.

Odsúdení a väzobne stíhaní zároveň stratia možnosť nosiť vo väzení piercing.

Doteraz sa zákaz vzťahoval len na zhotovovanie piercingu za mrežami, rovnako ako vo väzení platí zákaz tetovania. Ľudia za mrežami by už nemali nosiť ozdoby v tele.

Okrem toho má platiť aj zákaz inak narúšať svoju telesnú integritu alebo telesnú integritu iného. Za sprísnením zákazov sú predovšetkým bezpečnostné dôvody.

Piercing rovná sa nebezpečenstvo

„Nosenie piercingu pre obvineného alebo odsúdeného znamená nielen zvýšené riziko ohrozenia zdravia v prípade mimoriadnych udalostí, ako je napríklad fyzický útok inej väznenej osoby, ale aj prípadné riziko odcudzenia vzhľadom na jeho možnú hodnotu,“ uviedol Michal Čička z kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Presné údaje o tom, koľko ľudí vo väzení piercing nosí, nie sú známe.

Pozitívne by malo vplývať na odsúdených rozšírenie možnosti telefonovať či právo odsúdeného pozvať na návštevu nielen najbližšiu, ale aj širšiu rodinu. Právna norma po podpise prezidentom nadobudne účinnosť 1. januára 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Borec
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky