Matovič predstavil program vlády a kritizoval smerákov, poslanci rokujú aj o balíku v súvislosti s Covid-19 (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 20. apríla, 19:36

V pondelok sa začala šiesta schôdza parlamentu, na ktorej poslanci vyslovia dôveru vláde. Tú tvoria hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí.

O dôveru parlamentu sa budú uchádzať na základe svojho programového vyhlásenia, ktoré si schválila na rokovaní 19. apríla.

Viac o téme: Koronavírus

Programové vyhlásenie vlády v úvode schôdze predniesol premiér Igor Matovič (OĽaNO). Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) musel niektorých poslancov hnutia OĽaNO napomenúť, aby nepoužívali mobilné telefóny.

Matovič v úvode svojho vystúpenia niekoľkokrát kritizoval niektorých poslancov strany Smer-SD za to, že odišli zo sály a tento ich krok ho mrzí.

„Ešte aj členovia politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) majú v tomto viac politickej kultúry ako starí bardi zo Smeru,“ priblížil. Podľa jeho slov predložila vlád plán, ako zmeniť Slovensko k lepšiemu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Skúsme dať spoločne ľuďom nádej, že Slovensko sa môže zmeniť na krajinu, kde si budeme v prvom rade všetci rovní pred zákonom. Máme unikátnu príležitosť, musíme držať spolu, poznať cieľ v podobe práce pre ľudí a ísť si za ním. Urobme krok vpred a ukážme ľuďom, že to vieme robiť inak,“ vyzval predseda vlády.

Premiér upozornil na to, že z pozadia Smeru-SD sa budú snažiť rozbiť jednotu koaličných partnerov. „Vedia, že čím dlhšie budeme spolu vládnuť, tým viac si budú istí, že ich časy sa skončili. Nenechajme sa, buďme opatrní, vydržme to spolu a držme si všetci palce,“ zakončil svoj príhovor Matovič.

V úvode schôdze predložil Juraj Blanár procedurálne návrhy, pomocou ktorých vyzval vládu, aby na najbližšiu schôdzu parlamentu predložila informácie o využívaní mobilných dát na sledovanie pohybu občanov počas veľkonočných sviatkov. Návrhy však neuspeli, keďže nedostali podporu parlamentu.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Dočasná ochrana podnikateľov

Členovia zákonodarného orgánu na svojom pondelkovom rokovaní rozhodovali aj o ďalšom balíku opatrení v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19. Väčšinou išlo o vládne návrhy ministerstva práce. Poslanci taktiež schvaľovali návrh rezortu školstva, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby sa štátnice študentov vysokých škôl konali online formou.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zasa na rokovanie parlamentu predložila návrh zákona, ktorý má vytvoriť právny rámec pre poskytnutie dočasnej ochrany podnikateľom, ktorí majú sídlo alebo miesto podnikania v Slovenskej republike a sú zasiahnutí negatívnymi dopadmi šírenia pandémie. Všetky zákony navrhuje vláda prijať v skrátenom legislatívnom konaní.

Voľba členov súdnej rady

V rámci šiestej schôdze budú poslanci voliť aj členov Súdnej rady a predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Predsedu komisie volí NR SR v tajných voľbách zo všetkých členov komisie.

Opakovane sa bude voliť aj predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. V predchádzajúcich štyroch voľbách neuspel líder opozičnej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMária KolíkováMarian Kotleba
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárZa ľudí - Kiskova politická strana