Aktualizované: Mazurek z Kotlebovej ĽSNS príde o mandát, súd ho uznal vinným za reči o Rómoch

Milan Mazurek
Poslanec NR SR za ĽSNS Milan Mazurek. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš
  • aktualizované 3. septembra 12:49

Najvyšší súd SR v utorok potvrdil vinu poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka v kauze jeho výrokov na adresu Rómov. Zároveň mu zvýšil peňažný trest z 5 000 eur na 10 000 eur. Ak by pokutu nezaplatil, náhradným trestom je šesť mesiacov väzenia. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné.

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici v apríli 2018 uložil poslancovi peňažný trest päťtisíc eur. Uznal ho vinným z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti a etnickej skupine.

Poslanec podľa súdu skutok spáchal ako verejný činiteľ vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016 vyjadreniami na adresu Rómov.

Strata poslaneckého mandátu

Podľa právneho poriadku dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec parlamentu odsúdený za úmyselný trestný čin, prichádza poslanec o svoj mandát. „Bol som samozrejme pripravený na všetky varianty,“ povedal Mazurek pre médiá s tým, že rozsudok ho nezastraší.

„Ešte viac ma to nabudilo, že to, čo robím, to, čo vyjadrujem, má hlavu a pätu,“ vyhlásil s tým, že vo vysielaní rádia len povedal pravdu, s ktorou súhlasí väčšina obyvateľov východného Slovenska. Podľa vlastných slov Mazurek ešte nevie, čomu sa bude po strate mandátu venovať.

Mazureka v pléne nahradí trenčiansky krajský predseda strany Milan Špánik. Vyplýva to z výsledkov parlamentných volieb z roku 2016, ktoré sú zverejnené na stránke Štatistického úradu SR.

Umlčanie jedného z najaktívnejších poslancov

Podľa predsedu strany ĽS NS Mariana Kotlebu nie je rozsudok možné vnímať inak, ako snahu umlčať jedného z najaktívnejších poslancov.

„Pre nás naozaj nie je podstatné, či bol finančný trest päťtisíc alebo 10 000 eur. Skutočným trestom, ktorý NS SR vyniesol, je strata poslaneckého mandátu,“ zdôraznil. Cieľom je podľa Kotlebu zaviesť precedens, že „za vyjadrenie politického názoru môže človek byť normálne právoplatne odsúdený aj ako poslanec“.

Mazurekov advokát Tomáš Rosina doplnil, že po doručení písomnej verzie rozsudku podajú na súd mimoriadny opravný prostriedok, konkrétne dovolanie. To však nemá odkladný účinok na právoplatnosť verdiktu.

Vystúpenie v Rádiu Frontinus

Milan Mazurek vystupoval v Rádiu Frontinus ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť NR SR za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Okrem iného uviedol výroky, ktoré podľa obžaloby v kontexte celého vystúpenia v rozhlasovej relácii spĺňajú definičné znaky znevažujúcich prejavov z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu – rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny.

Tvrdil napríklad, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Mazurek