Posledný deň summitu členov EÚ patril najťažším témam

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska vlajka
Foto: SITA/AP

BRUSEL 25. októbra (WEBNOVINY) – Európski lídri v piatok v záverečný deň summitu v Bruseli diskutovali o škandále okolo odpočúvania zo strany amerických tajných služieb, ale aj o efektívnejšej ochrane svojich vonkajších hraníc.

Táto téma rezonuje najmä od tragédie neďaleko talianskeho ostrova Lampedusa, kde sa utopilo 400 afrických migrantov. Členské štáty sa však stále nevedia zhodnúť, akým spôsobom pristupovať k tomuto problému.

„Európa nemôže zachrániť, ani prichýliť celý svet,“ povedal na summite predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

„Sme však najbohatším kontinentom sveta a musíme preto… spoločne prijímať zodpovednosť,“ zdôraznil. Lídri napokon namiesto konkrétnej dohody – ktorú presadzovali najmä juhoeurópske krajiny ako Španielsko, Taliansko, Grécko alebo Chorvátsko – prijali len všeobecné a pomerne stručné stanovisko. Vyjadrujú v ňom „hlboký smútok nad nedávnymi dramatickými úmrtiami stovky ľudí v Stredozemnom mori“. Ďalšie riešenie tohto problému tak odložili na ďalší summit naplánovaný na december tohto roka, resp. na jún 2014.

Nápor imigrantov a súkromie politikov

Juhoeurópske krajiny pritom vyčítajú ostatným členom dvadsaťosmičky, že s náporom imigrantov z Afriky a Blízkeho východu sa musia vyrovnávať samy. Taliansky premiér Enrico Letta už v tejto súvislosti vyzval európskych lídrov na posilnenie agentúry Frontex, ktorá pomáha pri ochrane vonkajších hraníc EÚ, a zavedenie nového kontrolného systému Eurosur. Frontex totiž údajne za posledné dva roky v Stredomorí zachránil 16-tisíc životov, jeho rozpočet však v rovnakom období výrazne klesol v rámci politiky šetrenia.

Lídri diskutovali však najmä o škandále okolo americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktorá údajne sledovala nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Viacerí lídri vyjadrili obavy zo „straty dôvery“ medzi EÚ a USA, pričom škandál môže podľa nich ohroziť aj spoločný boj proti terorizmu.

Primárny je boj proti terorizmu

„Cieľ musí zostať rovnaký – boj proti terorizmu, ale s rešpektovaním súkromia,“ komentoval navrhovanú dohodu belgický premiér Elio di Rupo. Ako dodal, „všetci rozumejú potrebe výnimočných opatrení s ohľadom na nebezpečnosť terorizmu“. Rupo, podobne ako aj ďalší lídri, však vyzýva na to, aby sa spojenci „nešpehovali navzájom“. V spoločne prijatom stanovisku, ktoré podporilo všetkých 28 členských štátov EÚ, sa preto hovorí na jednej strane o „cennom partnerstve medzi Európou a USA“, zároveň však aj o „nutnosti rešpektu a dôvery“.

Kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) odhalil jej bývalý spolupracovník Edward Snowden, ktorý následne ušiel z USA a napokon dostal azyl v Rusku. Americká Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na „rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím“. NSA mala odpočúvať milióny bežných Američanov, ale aj obyvateľov iných krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Edward SnowdenElio Di RupoEnrico LettaMartin Schulz
Firmy a inštitúcie EU Európska únia