Postoj Slovenska voči situácii vo Venezuele je nepochopiteľný, OĽaNO kritizuje Fica a Blahu

Remišová, Blaha, Fico
Zľava:Poslanci Veronika Remišová (OĽaNO), Ľuboš Blaha (Smer-SD), hore, Robert Fico (Smer-SD), dole. Foto:

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Za tvorbu zahraničnej politiky SR je zodpovedné Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Konštatuje to opozičné hnutie OĽaNO s tým, že táto právomoc nepripadá „pomýleným“ poslancom NR SR za Smer-SD ako Ľuboš Blaha alebo Robert Fico. Hnutie v tejto súvislosti považuje za nepochopiteľné, že SR sa v otázke situácie vo Venezuele odmietla pridať na stranu demokratických krajín Európskej únie.

Odsudzujú režim prezidenta Madura

„Naši spojenci a partneri oprávnene odsudzujú režim prezidenta Nicolása Madura vo Venezuele, ktorý spôsobil hladomor v krajine, tri milióny vyhnaných občanov a stovky mŕtvych pri protivládnych protestoch,“ konštatuje OĽaNO.

Predstavitelia hnutia tiež nerozumejú faktu, že predsedom tak významného výboru, akým je Výbor NR SR pre európske záležitosti zostáva Ľuboš Blaha, ktorý podľa nich robí hanbu Slovenskej republike na všetkých medzinárodných fórach, na ktorých vystupuje a spôsobuje tým vážne problémy zahraničnej politike SR.

„Vyzývame predsedu vlády Petra Pellegriniho a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, aby okamžite zabránili poškodzovaniu zahraničnopolitických záujmov SR, konali zodpovedne a pripojili sa k tým európskym krajinám, ktoré volajú po okamžitom zorganizovaní slobodných a demokratických prezidentských volieb vo Venezuele,“ dodalo OĽaNO.

Rusko ukazuje na Spojené štáty

Spoločné vyhlásenie EÚ k Venezuele zablokovalo Taliansko, viac ako desať krajín Guaidóa už za dočasného prezidenta uznalo. Medzi krajinami, ktoré za dočasného prezidenta uznali vodcu opozície, je aj susedná Česká republika.

Pripojila sa tak k Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Švédsku, Dánsku a Rakúsku. Už v minulých týždňoch sa k podobnému kroku odhodlali Spojené štáty, Kanada a veľká väčšina krajín Latinskej Ameriky.

Naopak, venezuelského prezidenta Nicolasa Madura, ktorý je podľa Guaidóa nelegitímny, naďalej podporujú vo funkcii Rusko, Čína, Turecko aj Irán. Rusko dokonca tvrdí, že snaha o prebratie moci Guaidóom je vopred pripravenou akciou, ktorú zosnovali Spojené štáty. Proti zasahovaniu do záležitostí Venezuely sa v stredu vyslovil aj predseda najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD Robert Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juan GuaidóĽuboš BlahaNicolas MaduroRobert FicoVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD