Aktualizované: Nielen Česko oficiálne uznalo Guaidóa za prechodného prezidenta Venezuely

Juan Guaido
Opozičný líder Juan Guaidó. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 4. februára, 16:29

MADRID 4. februára (WebNoviny.sk) – Česká republika uznala v pondelok za dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa. Rozhodnutie schválila česká vláda na podnet ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka.

„Česká republika už v minulých týždňoch vyzvala na zvolanie demokratických volieb, pretože tie posledné boli sprevádzané mnohými nezrovnalosťami. Aj dnes sa spoločne s našimi európskymi partnermi prikláňame k tomu, že by Juan Guaidó mal byť uznaný za dočasného prezidenta, ktorý by mal zvolať nové voľby,“ uviedol v pondelok šéf českej diplomacie Petříček.

Česká republika sa tak v rámci krajín EÚ pripojila k Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Švédsku, Dánsku a Rakúsku, ktoré Guaidóa uznali za dočasného prezidenta Venezuely už predtým. Už v minulých týždňoch sa k podobnému kroku odhodlali Spojené štáty, Kanada a veľká väčšina krajín Latinskej Ameriky.

Španielske ultimátum

Španielsky premiér Pedro Sánchez novinárom povedal, že sa usilujú o „úplný návrat demokracie do Venezuely„, čo podľa neho zahŕňa dodržiavanie ľudských práv, nové voľby a koniec politického zatýkania.

Španielsko má silné historické, kultúrne a ekonomické väzby na Venezuelu a krok vlády v Madride preto pre prezidenta Nicolása Madura predstavuje tvrdú ranu.

Sánchez Madurovi pohrozil, že uzná Guaidóa za prezidenta, ak do nedele nevyhlási nové voľby. Podobné ultimátum mu predtým stanovili aj ďalšie európske štáty.

Ukončenie krízy

Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian v pondelok v rozhlasovom vysielaní stanice France Inter Guaidóa vyzval, aby zvolal predčasné prezidentské voľby, ktoré zaručia, že sa „venezuelská kríza skončí mierumilovne„.

Šéfka švédskej diplomacie Margot Wallströmová sa pre švédsku stanicu SVT vyjadrila, že posledné voľby, v ktorých zvíťazil Maduro, nepovažuje za „slobodné a spravodlivé„.

Maduro výzvy odmieta

Minister zahraničných vecí Veľkej Británie Jeremy Hunt v novom tweete vyjadril nádej, že spoločný krok európskych krajín prispeje „k ukončeniu humanitárnej krízy“ vo Venezuele.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz na rovnakej sociálnej sieti označil Guaidóa za „legitímneho prechodného prezidenta„, ktorý má ich „plnú podporu„.

Maduro zatiaľ tvrdohlavo odmieta výzvy európskych krajín na predčasné voľby. V nedeľu sa v rozhovore pre španielsku televíziu La Sexta vyjadril, že „neprijíma ultimáta od nikoho„.

Guaidó sa vyhlásil za venezuelskú hlavu štátu 23. januára, v čom ho obratom podporili Spojené štáty, Kanada i väčšina krajín Latinskej Ameriky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Yves Le DrianJeremy HuntJuan GuaidóNicolas MaduroPedro SánchezSebastian Kurz