Aktualizované: Potravinová kontrola našla vajíčka so salmonelou, ale aj zeleninu so sfalšovanou krajinou pôvodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Potraviny
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované 14. augusta, 18:11

BRATISLAVA 14. augusta (WebNoviny.sk) – Potravinoví inšpektori agrorezortu v prvom polroku 2018 vykonali 25 tisíc kontrol potravín od prvovýroby až po pulty obchodov. Nedostatky boli zistené približne v deviatich percentách prípadov.

Kontrolovali aj internetové obchody

Zároveň s rastúcou popularitou domácich potravín pribúdajú podľa agrorezortu prípady falšovania krajiny pôvodu. Konštatovala to v utorok na tlačovom brífingu ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

„Našou prioritou je chrániť slovenských spotrebiteľov, a preto po celý rok prísne dozeráme na to, aby sa na našom trhu nachádzali iba bezpečné a kvalitné výrobky. Kontrolám podrobujeme nielen zahraničné, ale aj domáce potraviny a nevynechávame ani trhoviská,“ uviedla ku kontrolám potravín v utorok Gabriela Matečná.

Inšpektori uskutočnili kontroly vo všetkých stupňoch potravinového reťazca od primárnych producentov až po internetový predaj. „Posvietili sme si na prvovýrobcov, baliarne, distribútorov, veľkoobchodné sklady, hypermarkety, supermarkety a aj malé predajne. Kontrolám sa nevyhli ani trhoviská, čerpacie stanice a internetové obchody,“ vymenoval zoznam kontrol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) Jozef Bíreš.

Pochybenia aj v Spišských párkoch

Od 1. januára do 30. júna 2018 zrealizovali inšpektori ŠVPS SR vyše 25 tisíc kontrol potravín na celom Slovensku. Nedostatky objavili v 2 363 prípadoch. Inšpektori rozdali 842 blokových pokút v celkovej výške 29 059 eur. Z celkového počtu 10 739 kontrolovaných prevádzok boli nedostatky zistené v 2 077 prevádzkach, čo predstavuje porušenosť 19 %.

Ako problematické sa podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) ukázalo podobne ako vlani ovocie a zelenina. Vo vajíčkach a mechanicky separovanom hydinovom mäse „úradovali“ nebezpečné baktérie Salmonella. Prehrešky objavili kontroly aj v skupine zaručených tradičných špecialít – v Spišských párkoch, kde namerali obsah tuku pod stanovený limit.

Previerkami neprešla napríklad ani pukancová kukurica s maslovou príchuťou, či piešťanský extra hustý sirup s príchuťou lesného ovocia. Kontrolóri identifikovali tiež nedostatočne zabezpečený sklad ovocia proti vnikaniu škodcov.

Nepravdivé informácie

Závažné porušenia predpisov odhalili špeciálne kontroly zamerané na vysledovateľnosť čerstvého ovocia a zeleniny. Zamlčaný alebo sfalšovaný pôvod zistili v prípade mrkvy a petržlenu z Poľska a Holandska a paradajok zo Španielska, Talianska, Turecka, Maroka a Belgicka.

„Vo viacerých prípadoch bolo preukázané, že prevádzkovatelia potravinárskych podnikov uvádzali nepravdivú informáciu o krajine pôvodu zeleniny už v interných dodacích dokladoch, kde bola zmenená krajina pôvodu z Poľska na pôvod Slovenska,“ ozrejmil Bíreš.

Tovar so sfalšovaným alebo neoznačeným pôvodom inšpektori podľa ministerstva na mieste zakázali ďalej distribuovať a zistené nedostatky budú riešené v správnom konaní, pričom pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 100 tisíc eur.

Legislatíva zväzuje ruky

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) uviedla, že víta iniciatívu ministerstva pôdohospodárstva ešte viac sa zamerať na kontrolu prvovýrobcov, dodávateľov a dovozcov potravín a tvrdo postihovať zámerné pochybenia, napríklad aj v oblasti označenia pôvodu potraviny.

Predsedníčka SAMO Katarína Fašiangová zároveň podotkla, že súčasné právne úpravy neumožňujú obchodným reťazcom vykonávať takúto kontrolu priamo na mieste bez súhlasu dodávateľa, dokonca pripravovaná legislatíva ministerstva o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch ešte viac zväzuje ruky reťazcov v kontrole kvality a bezpečnosti potravín priamo u dodávateľa.

Komora apeluje na vodiace prvky výrobkov

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje kroky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v snahe rázne zakročiť proti akýmkoľvek falšovateľom pôvodu výrobkov. „V časoch rôznych potravinových škandálov v zahraničí a v časoch globalizácie trhu je obzvlášť žiaduce, aby sme zakročili proti špekulantom, ktorí takýmto spôsobom kazia dobré meno kvalitných slovenských potravín, slovenských potravinárov a štátu ako takého,“ reagoval predseda SPPK Emil Macho. Komora na základe výsledkov kontroly aj naďalej apeluje na spotrebiteľov, aby si pri kúpe potravín pozorne všímali vodiace prvky na etiketách výrobkov a preferovali najmä tie slovenské. Spoznať ich majú podľa niekoľkých ľahko viditeľných znakov, ako je napríklad Značka kvality SK alebo logo slovenskej potraviny.

Počas úradných kontrol bolo odobratých 6 898 vzoriek potravín, z čoho boli už ukončené testy 5 832 vzoriek. Predpisy porušilo 241 vzoriek, čo predstavuje 4,1 percenta. V kontrolách bude agrorezort pokračovať až do konca roka. Minulý rok uskutočnil približne 45 tisíc kontrol zameraných na kvalitu a bezpečnosť potravín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Gabriela MatečnáJozef Bíreš
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR