Požiadavku na zvýšenie platov o 16 % považuje Volkswagen Slovakia za neprijateľnú

VOLKSWAGEN: Otvorenie karosárne Q7
Pohľad do karosárne Audi Q7 v spoločnosti Volkswagen Slovakia počas slávnostného spustenia výroby karosárne. Bratislava, 15. máj 2015. Foto: SITA/Robert Tappert.

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Ďalšie kolo rokovaní o novej kolektívnej zmluve v automobilke Volkswagen dohodu neprinieslo. Ako informovala spoločnosť, konanie pred sprostredkovateľom vo Volkswagen Slovakia skončilo v piatok bez dosiahnutia dohody o novej kolektívnej zmluve.

Spoločnosť však tvrdí, že jej cieľom je pokračovať v rokovaniach a dosiahnuť dohodu akceptovateľnú pre obe strany. „Odbormi avizovanú prípravu na štrajk preto vnímame ako prejav neochoty konštruktívne vyjednávať a dospieť k dohode,“ píše sa vo vyhlásení automobilky.

Požiadavky a aktivity odborovej organizácie podľa spoločnosti vážne poškodzujú záujmy zamestnancov a podniku z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. „Požadované navýšenie platov o 16 % je neprijateľné, nakoľko by významne ohrozilo konkurencieschopnosť a budúcnosť podniku, ako aj stabilitu pracovných miest,“ uvádza sa vo vyhlásení Volkswagenu.

Vyjednávanie bolo ukončené

Odborári z Moderných odborov Volkswagen reagovali na vzniknutú situáciu stanoviskom ich predsedu Zoroslava Smolinského, podľa ktorého bolo vyjednávanie o kolektívnej zmluve vo Volkswagen Slovakia v piatok ukončené.

„Vzhľadom na to, že zo strany zamestnávateľa ani dnes nedošlo k žiadnemu posunu v smere naplnenia požiadaviek zamestnancov na zlepšenie pracovných a platových podmienok, nevidia Moderné odbory Volkswagen v pokračovaní rokovania žiadny zmysel,“ uvádza sa v stanovisku.

„My nemôžeme ustúpiť z požiadaviek zamestnancov, ktoré nám dlhodobo tlmočia a ktorých naplnenie požadujú. Stav, do ktorého sme sa po jedenástich kolách rokovaní dostali, nás neteší, našou povinnosťou je ale bojovať za našich zamestnancov, na ktorých úspech tejto fabriky stojí, a to aj formou ostrého, zákonného štrajku,“ uviedol po piatkovom rokovaní Smolinský. O svojich ďalších krokoch chcú odborári informovať v najbližších dňoch.

Ponuka spoločnosti Volkswagen

Spoločnosť tvrdí, že odborárom naposledy 9. júna tohto roku predložila ponuku na zvýšenie tabuľkových tarifných miezd o 4,3 % k 1. júnu 2017, jednorazovú platbu vo výške 350 eur pre všetkých zamestnancov takisto k 1. júnu a zvýšenie tabuľkových tarifných miezd o ďalšie 4 % od 1. januára 2018.

Súčasťou ponuky bol aj nový spôsob prepočtu dovolenkového a vianočného príspevku, teda 13. a 14. platu, s pevnými sadzbami na základe dĺžky trvania pracovného pomeru a tarifnej mzdy a nová metodika, ktorá má zabezpečiť individuálne zvyšovanie tarifných miezd zamestnancom. Navrhovaná doba platnosti kolektívnej zmluvy bola do 31. decembra 2018.

V prepočte na šiestu tarifnú triedu, ktorá je firemným priemerom, by uvedené zmeny podľa spoločnosti znamenali zvýšenie platov o 112 eur mesačne už v období 6 mesiacov.

Volkswagen Slovakia patrí k najväčším zamestnávateľom, exportérom i investorom v krajine. Zamestnáva viac ako 10 800 ľudí. V závode v Bratislave vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii, ŠKODA Citigo, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V Martine vyrába komponenty pre prevodovky, v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska a v Stupave produkuje zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen