Pozrite si zoznam potravín, ktoré majú mať nižšiu DPH

Potraviny_nakup.jpg
Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Zoznam základných potravín, na ktoré sa má vzťahovať znížená 10-percentná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH), by mal byť známy do pár dní. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) tvrdí, že všetko je v procese finalizácie. „Po jej ukončení zoznam agrorezort zverejní,“ povedal riaditeľ odboru komunikácie MPaRV Peter Hajnala. Nateraz bližšie informácie neposkytol.

Na zozname chýbajú aj syry či jogurty

Minister agrorezortu Ľubomír Jahnátek sa však pre televíziu RTVS v stredu vyjadril, že v predbežnom zozname je návrh na dva druhy

mlieka, maslo, najkonzumovanejší chlieb a čerstvé mäso

. Jogurty, syry, rožky a mäsové výrobky tam podľa jeho slov zatiaľ nie sú.

Čo hovoríte na druhý sociálny balíček 15 opatrení, ktorý predstavil premiér Robert Fico?

„Kritéria podľa, ktorých sme pristupovali sú veľmi jednoduché. V prvom rade by to mali byť tie potraviny, ktoré najviac konzumujú aj nízkopríjmové skupiny, deti, dôchodcovia a samozrejme, kde je gro výroby na Slovensku,“ uviedol Jahnátek pre verejnoprávnu televíziu. Definitívny zoznam musí odobriť rezort financií.

Komora potravinárov pripraví vlastný zoznam potravín

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na základe medializovaných informácií hovorí, že čakala o niečo širší zoznam potravín, ktoré budú zvýhodnené. „Chýbajú nám v ňom totiž aj produkty z iných potravinárskych odvetví, napríklad múka, cukor, olej, zelenina, vajcia, ktoré sa rovnako dajú považovať za základné potraviny,“ konštatuje hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. Uvítali by aj pridanie ďalších položiek, ako smotanu či neochutené jogurty.

Aj z toho dôvodu sa komora rozhodla pripraviť vlastný zoznam potravín, na ktoré by sa podľa nej mala vzťahovať 10-percentná DPH. „Veríme, že ho po vzájomnej konzultácii s rezortným ministerstvom pripravíme v takej definitívnej podobe, aby ho spotrebiteľ čo najviac pocítil pri jeho každodenných nákupoch,“ dodala Holéciová. Zníženie DPH na vybrané základné potraviny z aktuálnych 20 percent na 10 percent je jedným z opatrení druhého sociálneho balíčka vlády Roberta Fica.

Predseda vlády sa vyjadril, že odmieta akékoľvek špekulácie o okruhu potravín, na ktoré sa znížená DPH bude vzťahovať. ,,Garantujem, že medzi nimi budú presne tie potraviny, ktoré sme pomenovali na pracovnom sneme strany Smer-SD. Rovnako dodržíme finančný rámec určený na toto opatrenie,“ uviedol Fico vo vyhlásení. Tiež skonštatoval, že definitívny zoznam bude známy, až keď ho schváli vláda SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana HoléciováĽubomír Jahnátek
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRPKS Potravinárska komora Slovenska