Praktický manuál, ako si zaistiť lacnú a príjemnú dovolenku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
More, dovolenka
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Čo znamená firstmoment a lastminute vedia na Slovensku už aj ľudia, ktorí vôbec neovládajú angličtinu. Nie vždy však platí pravidlo, že tieto dva pojmy sa rovnajú najlacnejšej dovolenke. K moru, alebo na poznávací výlet sa dá ísť aj vtedy, keď vaša finančná situácia nevyzerá práve ružovo.

Tento článok bude zaujímať najmä tých, ktorým sa tento rok nedarilo v zamestnaní, v podnikaní či v ušetrení finančných prostriedkov. Zaujať môže i študentov aj rodiny, v ktorých tečú peniaze na účet len z jednej strany. Ba dokonca aj zarytých turistov chorvátskych destinácií a tiež cestovateľov skalopevne presvedčených, že lacnejšia dovolenka, než po slovenských lesoch, či českých hradoch a zámkoch neexistuje.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je otvoriť si internet. Vieme, že aj cestovné kancelárie musia z niečoho žiť, ale tie budú mať klientov vždy. Po dovolenky si tam chodia tí, ktorí si chcú zaplatiť za kompletný servis. Stačí si vybrať z katalógu a zbaliť kufre.

Základom dobrej dovolenky je doprava

Letenky: Ak chcete ušetriť, stačí si dať trochu námahy a vyťukať do googlu „lacné letenky“. Dobrá rada nad zlato znie: nechcite mať správnu letenku po polhodine surfovania na webe.

Niekedy treba chodiť aktualizovať svoje kritériá aj niekoľkokrát denne. Môže sa vám ľahko stať, že vaša letenka bude v predaji dve hodiny a tí trpezlivejší cestovatelia vám ju vyfúknu. Dôležité pri šetrení je aj to, aby ste si nehľadali letenky jednosmerné, ale spiatočné.

Ak cestujete k moru nezabudnite si z letiska zabezpečiť transfer do letoviska, ideálne k vášmu hotelu. Tie lepšie hotely vám ho zabezpečia na požiadanie, pri lacnejších hoteloch si budete musieť priplatiť za cestu do hotela z vlastného vrecka. Ak cestujete do metropoly, alebo väčšieho mesta, obvykle sú letiská spojené s vašim dovolenkovým cieľom vlakovou dopravou, alebo metrom.

Vlaky + autobusy: Zaujímavé je aj cestovanie vlakom, či autobusom. Aj tu sa dajú nájsť lacné lístky, dokonca oveľa lacnejšie, než v lietadle. Lacnota však vyžaduje viac obetovaného času. Tento spôsob dopravy do zahraničia je len pre statočných. Mnohí cestovatelia musia vyvinúť nadľudské úsilie už len pri predstave, že cestujú autobusom z Bratislavy do Paríža.

Lietadlo
Foto: ilustračné, Thinkstock

Ubytovanie: Druhou vecou, ktorú si musíte do vyhľadávača naťukať je stránka www.booking.com. Ide o portál, kde zoženiete zaručene najlacnejšie možné ubytovanie, hoci aj na Madeire, či Kanárskych ostrovoch. Výhodou je, že komunikujete priamo s personálom hotela, nie so sprostredkovateľmi z cestovnej kancelárie. Pri doprave ako aj pri ubytovaní platí, že čím skôr hľadáte, tým lacnejšie nájdete.

Na bookingu nájdete hotely pre všetky kategórie – biznismenov, rodiny s deťmi, jednotlivcov, dovolenkárov, ktorí si potrpia na luxus, ale aj tzv. vandrákov, ktorým nevadí spať na železnej prični s ďalšími siedmimi ľuďmi. Nevýhodou bookingu je snáď len to, že v metropolách častokrát ponúkajú hotely ubytovanie bez stravy. Ani to však nie je pravidlo, no buďte pripravení, že za stravu si možno budete priplácať.

Ak nie ste nároční a vaším cieľom nie je jedlo servírované na podnosoch, ľahko sa prestravujete aj v meste. V letných mesiacoch sa aj menšie prímorské letoviská topia v čerstvom ovocí a metropoly sú zásobené obchodnými centrami, kde nájdete potraviny často lacnejšie, než doma. Stánky s kebabom, pizzou a iným rýchlym občerstvením máte k dispozícii všade.

Ostáva už len vytlačiť letenky, zbaliť kufre, zveriť psíka do rúk obetavých príbuzných, pripraviť si doklady a opustiť na pár dní rodnú hrudu.

Hotel
Foto: ilustračné, Thinkstock
Užitočné info na záver:

Do lietadla si neberte fľašku s vodou ani jedlo, pri kontrole vám všetko vezmú. Ak vám nájdu nožík, pilník, či nožnice vezmú vám aj tie a v tom horšom prípade vás môžu upodozrievať z nekalej činnosti.

Na poznávacích zájazdoch sa oplatí kúpiť si viac dňový pas na metro, električku, či autobus. Výhodou sú aj bicykle, ktoré si môžete na mieste požičať. Na rozdiel od Slovenska vo väčšine európskych miest sú kvalitné cyklotrasy. Snáď netreba pripomínať, že na dovolenke nikdy nepite vodu z vodovodu. Kúpte si radšej minerálku. Nemôžete vedieť, ako sa vám vaše črevá odvďačia. A črevá sú veru nevyspytateľné.

Z liekov si nezabudnite aspoň čierne uhlie, kvapky do nosa a niečo na hrdlo zapálené ľadovými drinkami. Poistenie a európska kartička poistenca sú nevyhnutnosťou!

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WBN