Pravica v Česku si polepšila, voľby by vyhralo Babišovo ANO

Babis
Miliardár Andrej Babiš. Foto: SITA/AP

PRAHA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Ak by sa v Českej republike v novembri konali parlamentné voľby, víťazom by sa podľa agentúry STEM stalo hnutie ANO, ktoré by získalo 26,7 percenta hlasov. Druhá ČSSD by dostala 21,2 percenta a tretí komunisti 12,8 percenta, informoval dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Do Snemovne by sa dostali aj zástupcovia strany TOP 09, ktorá by dostala 9,6 percenta hlasov. Strane ODS prieskum prisúdil 8,6 percenta a ľudovcom 6,3 percenta. Piráti by dostali 3,4 percenta, Strana zelených 3,2 percenta. Sloboda a priama demokracia by získala 2,6 percenta, Úsvit 1,3 a Slobodní jedno percento hlasov.

Pri hypotetickom prepočte na mandáty by podľa STEM-u získalo ANO 70 kresiel, sociálnu demokraciu by zastupovalo 52 zákonodarcov a komunisti by získali 31 kresiel. TOP 09 by mala 18 zástupcov, ODS 17 a ľudovci 12. Obe najväčšie vládnuce strany si oproti októbru mierne pohoršili. Lepší výsledok naopak zaznamenali opozičné subjekty TOP 09 a ODS. Podpora komunistov a ľudovcov je dlhodobo stabilná, píšu Novinky.cz.

Strany súčasnej koalície by v Snemovni mali 134 mandátov, čo je o 12 menej, než získali v ostatných voľbách. „Na našej politickej scéne na začiatku novembra nevidíme žiadny dramatický zvrat ani podstatné zmeny,“ konštatoval STEM. Volebná účasť by sa podľa agentúry pohybovala na úrovni 55 percent oprávnených voličov. Prieskum sa uskutočnil 2.-11. novembra a zúčastnilo sa ho 1109 respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom