Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vladyku Rastislava intronizovali
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Biskup Rastislav počas intronizácie na arcibiskupa - najvyššieho predstaviteľa Pravoslávnej cirkvi na Slovensku v Katedrálnom chráme sv. kniežaťa A. Nevského v Prešove. Prešov, 18. november 2012. Foto: SITA/Viktor Zamborský
18. 11. 2012 14:50 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Pravoslávnych veriacich povedie vladyka Rastislav

PREŠOV 18. novembra (WEBNOVINY) – Na čele Pravoslávnej cirkvi na Slovensku bude od dnešného dňa stáť 34-ročný vladyka Rastislav, vlastným menom Andrej Gont.

Slávnostnými obradmi v Katedrálnom chráme svätého kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove ho dnes vysvätili za biskupa Prešovskej pravoslávnej eparchie a súčasne bol intronizovaný na arcibiskupa prešovského a Slovenska. Na tento post nastupuje po zosnulom arcibiskupovi Jánovi (Ján Holonič), ktorý zomrel v auguste tohto roka.

Nový predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi na Slovensku vychádzal dnes z katedrálneho chrámu s arcibiskupským žezlom, ktorý je symbolom arcibiskupskej služby. Pre média uviedol, že to prežíva veľmi intenzívne a miešajú sa v ňom rôzne dojmy. Na jednej strane pociťuje radosť a na druhej je to pocit veľkej zodpovednosti. Ďakuje však Bohu za všetko. Počas prejavov zástupcov ostatných kresťanských cirkví zaznela aj výzva ku ekumenizmu.

Vladyka Rastislav pôsobil ako duchovný v detskom domove

Vladyku Rastislava intronizovali
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Vladyka Rastislav na to reagoval slovami. „Christova cirkev je telo, ktorého odev bol pred tisíc rokmi roztrhaný. Telo ostalo jedno. To znamená, že všetci sme kresťania aj keď nás rozdeľujú rôzne názory, dogmy, možno aj zvyky a spôsob života. Ale to neznamená, že sa musíme nenávidieť,“ uviedol arcibiskup Rastislav.

Z chrámu vychádzal po ľavici arcibiskupa pražského Kryštofa, metropolitu Českých krajín a Slovenska, ktorý sa vyjadril, že majú veľkú radosť z voľby vladyku Rastislava. „Prajeme mu, aby bol dobrý pastier zvereného duchovného stáda a aby bol pre všetkých otcom. Človek môže byť kňazom, môže byť biskupom, ale stále musí byť človekom. Preto by som mu chcel popriať, aby stal stále človekom.“

Obrazom: Nový pravoslávny biskup – vladyka Rastislav

Na post biskupa ho otca Radtislava zvolili 20. októbra delegáti Eparchiálneho zhromaždenia Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove. Tajným hlasovaním získal spomedzi troch kandidátov najväčšiu podporu.

Andrej Gont sa narodil v Snine. Pri vstupe do mníšskeho stavu prijal meno Rastislav. Doteraz pôsobil ako duchovný v Detskom domove sv. Nikolaja v Medzilaborciach, ktorý spravuje pravoslávna cirkev. Vysokoškolské vzdelanie získal na Pravoslávnej bohosloveckej fakulte v Prešove a svoje vzdelanie si doplnil aj štúdiom v Grécku.

Prevzal si arcibiskupské žezlo

Vladyku Rastislava intronizovali
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Nedeľné slávnostné obrady so svätou liturgiou trvali vyše troch hodín. Začali spoločným príchodom slúžiacich z Úradu eparchiálnej rady do katedrálneho chrámu, sprievod viedol arcibiskup pražský Kryštof, metropolita Českých krajín a Slovenska.

Počas svätej liturgie otec Rastislav dostal biskupské rúcho, posadili ho na biskupský stolec a na znak toho, že bol ustanovený za arcibiskupa, mu metropolita Kryštof odovzdal arcibiskupské žezlo ako symbol jeho arcibiskupskej služby.

Na svätej liturgii sa zúčastnili aj ďalší pravoslávni biskupi zo Slovenska, Českej republiky, Srbska, Poľska a Ukrajiny. Tiež zástupcovia ostatných kresťanských cirkví, predstavitelia štátnej správy a samosprávy a hostia z univerzitného prostredia.

Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku je samostatná a je súčasťou jednej, svätej, všeobecnej a apoštolskej Cirkvi Christovej. Na čele časti cirkvi v českých krajinách je arcibiskup pražský a českých krajín. Na čele časti cirkvi na Slovensku je arcibiskup prešovský a Slovenska.

Odporúčané články

Pravoslávni veriaci sa rozlúčili s arcibiskupom Jánom Zomrel najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi vladyka Ján

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X