Prax advokátskeho koncipienta je neopodstatnene dlhá, kollárovci ju tiež navrhujú skrátiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boris Kollár
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Hnutie Sme rodina chce skrátiť dĺžku praxe advokátskeho koncipienta z piatich na tri roky. Poslanci hnutia predložili do parlamentu novelu zákona o advokácii. NR SR sa ňou bude zaoberať na októbrovej schôdzi.

Súčasne platná päťročná prax advokátskeho koncipienta je podľa kollárovcov neopodstatnene dlhá, až diskriminačná, oproti iným významným právnickým profesiám.

Podmienka k justičnej skúške

Napríklad u sudcov a prokurátorov je len trojročná prax podmienkou pripustenia k justičnej skúške, pričom sudcom a prokurátorom je zverená právomoc rozhodovať o právach fyzických a právnických osôb.

Dĺžka praxe podľa hnutia Sme rodina de facto znemožňuje vykonávanie koncipientskej praxe absolventom právnických fakúlt pochádzajúcich z nízkopríjmových rodín, ktoré si nemôžu dovoliť financovať odbornú prax svojich detí po dobu zodpovedajúcu dĺžke ďalšieho plnohodnotného univerzitného štúdia.

„Navyše sa päťročná prax môže javiť aj ako neopodstatnená prekážka v prístupe k výkonu slobodného povolania pre ženy, ktoré práve v najcitlivejšom období – teda po ukončení štúdia na vysokej škole – chcú tiež plniť životnú úlohu matky a musia sa tak často na úkor prerušenia praxe advokátskeho koncipienta rozhodovať v prospech rodiny,“ argumentujú predkladatelia.

Vyšší záujem o advokáciu

Podľa hnutia Sme rodina každým rokom účinnosti tohto zákona uniká do zahraničia alebo iných profesijných odborov množstvo nádejných študentov a absolventov práva.

„Spomenutý fakt okrem iného demonštruje skutočnosť, že od roku 2011 klesol počet uchádzačov o štúdium na slovenských právnických fakultách o alarmujúcich 60 percent. So znižujúcim sa záujmom o štúdium práva však nekorešponduje počet advokátov a koncipientov, ktorý je stále konštantný. Možnosti advokátov zamestnať nových kvalitných koncipientov sú preto výrazne obmedzené,“ zdôrazňujú kollárovci, podľa ktorých s nedostatkom kvalitných koncipientov už zápasia mnohé advokátske kancelárie.

Hnutie Sme rodina si od znovuzavedenia trojročnej praxe sľubuje zásadné zvýšenie záujmu o advokáciu zo strany právnikov pochádzajúcich zo všetkých spoločenských vrstiev obyvateľstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár