Pre mňa je konkurent Fico, nie Procházka, vyhlásil Daniel Lipšic

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Berie vám v súčasnosti vietor z plachiet Radoslav Procházka? Prieskumy verejnej mienky to naznačujú.

Vo voľbách rozhodnú ľudia. Rozhodnú, ktorá ponuka sa im zdá dôveryhodnejšia, transparentnejšia. To je podstatné.

Verejná mienka teraz Procházkovi praje. Ľudia v ňom vidia lídra spájania.

Držím palce Procházkovi, aby ponúkol svoju predstavu. Pre mňa je dôležité, že Slovensko funguje roky na jednom princípe. Oligarchovia si tu nájdu jedného talentovaného politika, dajú mu veľa peňazí a cez neho ovládajú politiku. To musí skončiť, ak chceme Slovensko posunúť skutkami ďalej. To je kľúčové.

Myslíte tým teraz Procházku?

To môže byť prípad ktoréhokoľvek politika, ktorý sa nechá zatiahnuť k nekalému financovaniu. Je dôležité, aby systém, ktorý je tu od mečiarovských čias, keď si oligarchovia menia biele kone v politike, prestal. Inak sa nič podstatné nezmení. Zmenia sa tváre, obsadenie, ale nič reálne sa nezmení.

Reálnu zmenu ponúka NOVA?

To ponúkame my. Nebudem sa sťažovať na útoky proti nám. Každý to musí v politike vydržať. Nie sme padavky. Kto reálne odhaľuje škandály, v ktorých sú zapletené finančné skupiny? Nie, že o nich hovorí, ale kto s nimi reálne príde, kto ich odhaľuje? Ak si ľudia myslia, že to robia iné strany, tak to nechám na ich zváženie.

Je dnes Procházka pre vás najväčší konkurent?

Pre mňa je najväčší konkurent Robert Fico a to, aby sme konečne zmenili oligarchický systém, keď krajinu ovládajú finančné skupiny. Ovládajú nielen politikov, ale aj justíciu. Preto každý, kto ašpiruje na alternatívu proti dnešnej vláde by mal jasne povedať, či si vie predstaviť vládnutie s Robertom Ficom. My si to predstaviť nevieme.

Treba o tom hovoriť dva roky pred voľbami?

Ak dnešný systém vedie Slovensko zlým smerom, ale povedať, že by sme s ním možno aj vládli, to je veľmi nedôveryhodné. Každý by to mal jasne povedať.

Uvedomujete si dnes, že Fica vy sám, alebo NOVA sama, neporazí?

Neprojektoval by som, čo bude o dva roky. Je to dlhá doba a veľa vecí sa môže zmeniť. Možno prídu do politiky noví ľudia.

Lipsic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Nemalo by už začať dochádzať k postupnému spájaniu pravice?

Malo. V nejakej forme k nemu aj príde.

Môže fungovať spájanie starých politikov?

Starých politikov určite nie. Nie starých politikov, ktorí sú nielen opotrebovaní, ale majú za sebou aj bremeno škandálov a káuz. Dzurinda a Mikloš, ktorí odišli z SDKÚ-DS, si vyžadujú aj uznanie. Pohli Slovensko ďalej. Ich reformy ekonomicky naštartovali Slovensko. Vstúpili sme do EÚ a NATO. Zohrali významnú úlohu. Majú však za sebou aj bremeno káuz. Či to bola Gorila, vláčiky, sitká, skrátka x káuz. Pre mňa nie je smerodajné, či je niekto starý, alebo nový. Pre mňa je zaujímavé, či človek je, alebo nie je skorumpovateľný. Či má čistý štít, či ho financujú oligarchovia. To je oveľa podstatnejšie. Miroslav Beblavý je starý politik, ktorý je v politike od roku 2002, ale má čistý štít.

S kým by ste sa mohli spájať?

Teraz by som ešte nejaké projekcie nerobil. Vstúpia do toho ešte noví ľudia. Dnes hovoriť o tom, kto by sa mal s kým spájať, by bolo sociálne inžinierstvo.

Kedy bude na spájanie vhodný čas?

Rok pred voľbami. V marci budúceho roku to bude podľa mňa výrazne iné, ako to je teraz.

Mohla by sa vrátiť ešte do hry Iveta Radičová?

Iveta Radičová je človek, ktorý do politiky patrí. Začala určitý proces a bolo by chybou, keby ho nemala šancu dokončiť. Nezhodnem sa s ňou vo všetkom, ale vážil som si ju ako premiérku, pretože jej slovo platilo. Nikdy nebola v područí finančných skupín a oligarchov. Verím, že ani nebude. Uchovala si za deväť rokov v politike čistý štít. Mnohí ho za pár rokov stratili, aj keď prišli ako noví. V politike by mali mať priestor odborne zdatní ľudia. To Iveta Radičová určite je. Ako žena v politike má obrovskú výhodu, ktorú žiadny muž nemá. Vo veciach, ktoré sú veľmi blízke jej srdcu, vie pôsobiť veľmi autenticky.

Rozmýšľate ako Ivetu Radičovú vtiahnuť naspäť do politiky?

Nerozmýšľam, ale stretávame sa sem tam. Hovoríme o politike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIveta RadičováMiroslav BeblavýRobert Fico
Firmy a inštitúcie NOVA Nová väčšina