Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lekár, zdravotné sestry
Foto: ilustračné, Getty Images
14. 04. 2019 7:06 ZdravotníctvoSlovenskoZdravotníctvo z lokality Slovensko od Webnoviny.skWebNoviny.sk Diskusia

Prečo lekári a zdravotné sestry pracujú aj po odchode do dôchodku? Dôvodom sú nielen peniaze

BRATISLAVA 14. apríl (WebNoviny.sk) – Zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov do Ústavy SR zrejme nedonúti odísť tisíce lekárov a zdravotných sestier na penziu.

Portál vZdravotníctve.sk zaujímalo, prečo zostávajú pracovať aj po dovŕšení penzijného veku a kde by sme mali hľadať riešenie.

Entuziazmus len v niekoľkých prípadoch

Slovensko nepatrí medzi krajiny, ktoré majú nadbytok zdravotníckeho personálu a zastavením posúvania dôchodkového veku sa situácia nevyrieši, keďže medzi pracujúcimi lekármi a zdravotnými sestrami nachádzame množstvo dôchodcov.

Webový portál pre zdravotníctvo si spravil malý prieskum, ktorého cieľom nie je byť reprezentatívnou vzorkou. Poskytol však základný náhľad do problému, prečo zostávajú lekári, zdravotné sestry a pôrodné asistentky pracovať aj po dovŕšení penzijného veku. Entuziazmus hrá rolu len vo veľmi zriedkavých prípadoch.

Práca ho baví a do dôchodku sa mu nechce označil za dôvod len jeden respondent a ďalší dvaja to považujú len za jednu z príčin.

Poslanie pomáhať chorým

Pri povolaní lekár alebo zdravotná sestra sa zvykne hovoriť niekedy skôr ako o poslaní liečiť chorých. Časť z tých, ktorí neodišli do dôchodku, svoje rozhodnutie argumentovali tým, že ich nemá kto nahradiť.

Podobne sa vyjadril na otázku novinárov aj primár kožného oddelenia nemocnice v Trebišove Ondrej Bobík. Lekári, ktorých vychoval, odišli do súkromnej sféry a on nemá komu prenechať svoju lekársku prax. Avšak už si vychováva ďalších.

Za týmto dôvodom, prečo lekári pracujú aj v dôchodkovom veku, tiež stojí veľmi malá časť prieskumnej vzorky.

Starobné dôchodky

Väčšina odpovedí respondentov sa však dotýkala výšky starobného dôchodku a obáv, že z neho nevyžijú.

Odpovedali tak najmä zdravotné sestry v ambulantnej aj ústavnej sfére. Preto si radšej zvolili možnosť pracovať ďalej aj v penzijnom veku, niektoré rok, iné aj úctyhodných dvanásť rokov.

Ústavné zastropovanie dôchodkového veku tak zrejme ani v budúcnosti neovplyvní vekové zloženie zdravotníckeho personálu, pokiaľ sa pravdepodobne nezvýšia nielen starobné dôchodky.

Situácia sa môže zhoršiť v prípade zubných lekárov. Slovenskej komore zubných lekárov chýba najmä stredná generácia. Portál udáva, že počet mladých lekárov by túto bilanciu mal vylepšiť.

Na celkový nedostatok zdravotníckych pracovníkov poukazujú komory už dlhší čas, ale problém sa odchodom starších a skúsenejších lekárov a zdravotných sestier môže ešte prehĺbiť.

Odporúčané články

Premena nemocníc ide podľa plánu, zdravotné poisťovne predstavujú nové kritériá Tieňový minister vyzýva na urýchlené dofinancovanie zdravotníctva

Neprehliadnite

Zo slovenskej zahraničnej politiky sa vytratil konsenzus, tvrdí poslankyňa Cséfalvayová Eurovolieb sa plánuje zúčastniť asi štvrtina Slovákov, išlo by o „historický výkon“ Šatan a Ramsay urobili výrazné zmeny v nominácii, v kádri sú už aj hráči z NHL Ako europoslankyňa by urobila Nicholsonová viac, nechce už riešiť „prízemných ľudí“ Britská kráľovná Alžbeta II. sa dožila 93 rokov, oficiálne oslavy tradične počkajú Útok na Srí Lanke: Výbuchy zabili vyše 200 ľudí, polícia zadržala podozrivých (video) Pápež František požehnal Mestu a svetu, odsúdil útoky na Srí Lanke Austrálsky bezdomovec smútil za potkanom, pomohli mu dobrí ľudia a policajti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravotníctvo

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.