Útok v Londýne: Terorista zabil troch ľudí a ďalšie desiatky zranil

Britain Parliament Incident
Foto: Stefan Rousseau/PA via AP.

LONDÝN 22. marca (WebNoviny.sk) – V londýnskej štvrti Westminster sa v stredu odohrala séria násilných incidentov.

Teroristický útok si vyžiadal štyri obete a ďalších 29 ľudí, ktorí utrpeli zranenia, bolo prevezených do nemocnice. Sedem z nich sa nachádza v kritickom stave.

Informoval zástupca šéfa londýnskej Metropolitnej polície Mark Rowley a potvrdil, že pri útoku zahynuli štyria ľudia: policajt Keith Palmer, útočník, a dvaja civilisti – žena štyridsiatnička a muž päťdesiatnik.

Útočník podľa Rowleyho zrejme konal sám a bol inšpirovaný medzinárodným terorizmom. Rowley tiež informoval, že v najbližších dňoch sa budú v uliciach Londýna pohybovať ozbrojené policajné posily, aby ubezpečili verejnosť. Na prípade podľa neho pracujú stovky policajtov.

Útočníka smrteľne postrelili

Podľa dosiaľ dostupných informácií útočník vo vozidle značky Hyundai najskôr na Westminsterskom moste narážal do chodcov, následne vrazil do oplotenia objektu parlamentu. Potom utiekol z auta a vbehol cez vstupnú bránu do objektu parlamentu, kde pobodal policajta. Útočníka podľa svedkov smrteľne postrelila polícia.

Incident sa stal okolo 14.45 h miestneho času (15.45 h SEČ). Zranenia utrpelo mnoho ľudí, pričom niektorí chodci na Westminsterskom moste spadli dolu, keď sa uhýbali autu. Z rieky Temža vytiahli živú, avšak zranenú ženu. Priamo na moste zahynula jedna zo zranených žien.

Medzi zranenými sú aj traja francúzski stredoškoláci a traja policajti, ktorí boli na moste, ďalej dvaja Rumuni a piati starší Juhokórejčania. Tí utrpeli zranenia – zlomeniny kostí a 67-ročná žena úraz hlavy – v panike, keď sa ľudia pokúšali ujsť pred útočníkom.

Lekár z nemocnice sv. Tomáša povedal, že niektoré zranenia sú mierne ale niektoré „katastrofálne“. Medzi zranenými sú zrejme aj traja policajti. Londýnska polícia informovala, že spustila celkové protiteroristické vyšetrovanie.

Zastavená doprava

Polícia parlament situovaný v centre britskej metropoly a jeho okolie uzatvorila. Poslanci pozastavili rokovanie. Zamestnanci parlamentu dostali príkaz, aby nevychádzali zo svojich kancelárií. Pred šiestou hodinou večer miestneho času začali z budovy evakuovať zamestnancov a poslancov.

Útok v Londýne
SITA/AP

Prevádzkovateľ londýnskej verejnej dopravy uviedol, že na žiadosť polície po útoku uzavrel stanicu metra Westminster. Metropolitná polícia tiež odstavila premávku na rieke Temža a zastavila známe koleso London Eye, pričom v kabínach uviazli ľudia.

Informáciu o hlasnej streľbe neďaleko parlamentu zverejnili na Twitteri politici a novinári, uviedla BBC. Svedkovia uviedli, že videli zranených ľudí, ako ich ošetrovali privolaní zdravotníci.

Zdroj z úradu britskej premiérky uviedol, že Theresa Mayová je v poriadku a v bezpečí. O incidente v Londýne upovedomili aj amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kráľovná Alžbeta II. sa v čase útoku nachádzala v Buckinghamskom paláci a po útoku v stredu neskoro večer oznámila, že sa odkladá štvrtkové otvorenie nového ústredia Scotland Yardu. Buckinghamský palác oznámil, že rozhodnutie bolo prijaté z bezpečnostných príčin.

Okrem toho sa polícia venuje rozsiahlemu vyšetrovaniu uvedeného útoku, čo zamestnáva množstvo príslušníkov. Kráľovnú mal na oficiálnom otvorení nového sídla Scotland Yardu sprevádzať jej manžel princ Philip.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.kráľovná Alžbeta II.Princ PhilipTheresa Mayová