Predstaviteľ sýrskeho režimu sa pridal k povstalcom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BEJRÚT 8. marca (WEBNOVINY) – Námestník sýrskeho ministra pre ropu a nerastné zdroje v stredu rezignoval na post a prešiel k povstalcom. Oznámil to prostredníctvom videa zverejneného na portáli YouTube, v ktorom deklaroval svoje rozhodnutie opustiť režim prezidenta Baššára al-Assada.

Abdo Hussameddín podľa svojich slov slúžil „tomuto zločineckému“ režimu 33 rokov a teraz nastal čas, aby „nastúpil na správnu cestu“ a pripojil sa k ľuďom bojujúcim proti „nespravodlivosti a brutálnej kampani režimu, ktorý sa snaží zmiesť požiadavky ľudí na slobodu a dôstojnosť“. Opustenie „potápajúcej sa lode“ Hussameddín odporučil aj ďalším svojim kolegom.

Odstupujúci vysoký predstaviteľ autoritatívneho sýrskeho režimu vo videu podrobil kritike Rusko a Čínu za opakované zablokovanie návrhov rezolúcie odsudzujúcej Assadov režim v Bezpečnostnej rade OSN. Podľa neho sa z nich „nestali priateľmi sýrskeho ľudí, ale partnermi pri jeho zabíjaní“.

https://www.youtube.com/watch?v=LGAL9R3UoSU

Amosová videla devastáciu v Bába Amr

Námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Valerie Amosová navštívila v stredu štvrť Bába Amr v povstaleckom meste Homs. „Povedala mi, že je v Bába Amr a vidí devastáciu, ktorá tam je,“ povedala pre CNN Amosovej hovorkyňa Amanda Pittová.

Nedostala však možnosť vstúpiť do častí kontrolovaných opozíciou. „Počuli streľbu,“ dodala. Podľa Amosovej sú domy prázdne, v uliciach zazrela len niekoľko ľudí.

Amosová sa v stredu stretla v Damasku so sýrskym
Amosová
Foto: SITA/AP

ministrom zahraničných vecí Valídom al-Muallímom. „Mojim cieľom je vyzvať všetky strany, aby umožnili ničím neobmedzovaný prístup humanitárnym pracovníkom, aby mohli evakuovať zranených a dopraviť nevyhnutné zásoby,“ povedala pred odchodom do Sýrie.

Sýrsky režim nepovolil Amosovej minulý týždeň vstup do krajiny, pretože neprišla „vo vhodnom čase,“ uviedla sýrska štátna televízia.

Červený kríž a Červený polmesiac vstúpili do Bába Amr

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) a Sýrsky arabský Červený polmesiac vstúpili v stredu do Bába Amr, návšteva trvala 45 minút, informoval hovorca ICRC Hicham Hassan. Podľa tímu MVČK drvivá väčšina obyvateľov zo štvrte Bába Amr odišla.

Štátna sýrska televízia v stredu informovala, že obyvatelia sa vracajú domov „po náprave škôd napáchaných ozbrojenými teroristami.“

MVČK mal humanitárnu pomoc na základe povolenia režimu Baššára al-Asada dopraviť do Homsu ešte v piatok minulý týždeň.

Režim zahladzuje dôkazy masakry

Prezident al-Asad ďalej tvrdí, že ľud ho podporuje, v utorok
Sýria
Foto: SITA/AP

vyhlásil, že „moc každého štátu závisí od ľudovej podpory,“ citovala ho v stredu SANA. Podľa neho „Sýrčania opäť ukázali ich odhodlanie chrániť Sýriu a budovať obnovenú Sýriu prostredníctvom reforiem, ale aj potláčania terorizmu podporovaného silami zo zahraničia.“

Opoziční aktivisti v Homse hovoria o tom, že režim sa snaží zahladiť dôkazy krvavej masakry v Bába Amr pred príchodom humanitárnej pomoci. Podľa Miestnych koordinačných výborov v Sýrii (LCC) v stredu prišlo o život najmenej 40 ľudí, vrátane siedmich detí. Počet zahrňuje 26 mŕtvych v Homse, siedmich v Idlíbe, dvoch v Aleppo, troch v Dará a dvoch na predmestí Damasku.

Koordinačný výbor Binníš informoval o 42 tankoch a 131 obrnených vozidlách smerujúcich na Idlíb. Aktivisti očakávajú plný útok sýrskej armády na mesto.

SANA v stredu informovala o pohrebe „14 mučeníkov z radov armády.“

V Hamá zničilo sýrske delostrelectvo 15 obytných domov, ťažko poškodilo starovekú citadelu, informovali LCC. Z niektorých štvrtí Damasku hlásia aktivisti prehľadávanie domov a zatýkanie ľudí.

V Sýrii podľa OSN zahynulo od začiatku nepokojov pred rokom najmenej 7500 ľudí, sýrski aktivisti uvádzajú viac ako 9000 obetí. Protivládne povstanie v blízkovýchodnej krajine trvá už rok. Násilie sa nezastavilo ani po nedávnom referende, v ktorom obyvatelia schválili novú ústavu.

Sýrska vláda aj opozícia musia ihneď zastaviť násilie, uviedla Čína

Čínsky vyslanec pre Sýriu povedal vláde prezidenta Baššára al-Asada a ďalším stranám, aby okamžite zastavili násilie a pomohli OSN a MVČK posielať pomoc do bojmi poznačených oblastí. Vo štvrtok o tom informovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Hovorca ministerstva Liu Wej-min tiež uviedol, že vyslanec vyzval na rokovania medzi sýrskou vládou a opozíciou pod záštitou OSN a Ligy arabských štátov (LAŠ). Návšteva čínskeho vyslanca Lia Chua-čchina v Damasku je očividne poslednou snahou Pekingu striasť zo seba obvinenia Západu a arabských lídrov, že spolu s Moskvou blokuje vyriešenie tamojšej krízy vetovaním rezolúcií OSN a nesie tak spoluvinu za pokračovanie násilností.

Vyslanec „vyzval sýrsku vládu a ďalšie zúčastnené strany, aby okamžite zastavili násilie, aktívne spolupracovali s OSN a MVČK s cieľom zlepšiť humanitárnu situáciu, predovšetkým v meste Homs,“ zosumarizoval hovorca Liove rokovania so sýrskymi predstaviteľmi a zástupcami opozície tento týždeň. Podľa jeho slov sýrska vláda vyjadrila ochotu spolupracovať s humanitárnymi organizáciami za predpokladu, že budú rešpektovať „sýrsku suverenitu a územnú celistvosť“.

Čína evakuovala väčšinu svojich ľudí
Sýria
Foto: SITA/AP

pracujúcich na projektoch v Sýrii, informovala o tom čínska tlačová agentúra Sin-chua. Francúzska letecká spoločnosť Air France zrušila lety medzi Parížom a Damaskom až do odvolania z dôvodu násilia v krajine, oznámila spoločnosť v stredu.

Rusko vyzvalo Sýriu na zastavenie násilia

Bezpečnostná rada OSN pripravuje novú rezolúciu na ukončenie násilia v Sýrii a „okamžitý prísun humanitárnej pomoci.“ Má ísť o mäkšiu verziu predchádzajúceho návrhu, ktorý Rusko a Čína vetovali. Rezolúcia má zdôrazniť nutnosť prísunu pomoci, vyzvať na „priepustné prostredie“ pre humanitárnu pomoc.

Rusko v stredu vyzvalo Sýriu na zastavenie násilia a zdôraznilo „urgentnosť“ riešenia humanitárnej otázky v Sýrii, informovala ruská tlačová agentúra RIA Novosti. Sýrsky veľvyslanec Rijád Haddád si vypočul, že Rusko podporuje misiu Amosovej a špeciálneho vyslanca OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Kofiho Annana.

Kofi Annan v sobotu zavíta do Damasku

Annan varoval vo štvrtok, že ďalšia militarizácia by len zhoršila konflikt v Sýrii. Bývalý generálny tajomník OSN zároveň vyzval na rozvážnosť pri riešení sýrskej krízy, pretože sa obáva možnosti destabilizácie celého regiónu.

„Dúfam, že nikto vážne neuvažuje o použití sily v tejto situácii,“ vyhlásil s tým, že sa treba naďalej sústrediť na diplomatické riešenie. Sýrsku opozíciu Annan vyzval, aby spolupracovala na nájdení riešenia krízy.

Annan sa vo štvrtok v Káhire stretol s predstaviteľmi LAŠ s ktorými hovoril o situácii v Sýrii pred jeho sobotňajšou návštevou Damasku. Annana bude sprevádzať jeho zástupca, bývalý palestínsky minister zahraničia Násir al-Kudva. Cieľom prvej takejto misie v Sýrii je odovzdať tamojšej vláde jasný odkaz, že zabíjanie musí prestať.

„Urobíme všetko, aby prestali násilnosti a zabíjanie,“ vyhlásil Annan a dodal, že podľa jeho názoru leží riešenie v diplomatických snahách, keďže je nevyhnutné zabrániť rozšíreniu krízy do celého blízkovýchodného regiónu.

Sýrsky režim ukazuje podľa Clintonovej hĺbku svojej nízkosti

„Odmietanie vstupu humanitárnych pracovníkov, aby pomohli nasýtiť hladných, ošetrili zranených a pochovali mŕtvych ukazuje jeho nízkosť. Tony potravín a liekov čakajú, kým ďalší civilisti zomierajú a režim podniká ďalšie útoky. To je neprijateľné, a v tom sa zhodujeme s drvivou väčšinou medzinárodného spoločenstva. Režim musí, ako to sľúbil v novembri minulý rok, prepustiť politických väzňov, povoliť mierové protesty a umožniť zahraničným novinárom, aby si robili svoju prácu, ktorou je povedať pravdu,“ povedala v stredu ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-AsadHillary Clintonová