Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu

Robert Fico, Peter Pellegrini
Predseda strany Smer-SD Robert Fico (vľavo) s premiérom Petrom Pellegrinim. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 20. augusta 19:49

Peter Pellegrini je na 80 percent rozhodnutý, že Smer opustí a bude pokračovať v politike bez Roberta Fica.

Informuje o tom Trend na svojom webe s tým, že informácie Trenduposkytli viacerí členovia najsilnejšej vládnej strany.

Ficova najústretovejšia ponuka

Kameňom úrazu je v tejto chvíli obsadenie kandidátky Smeru do ďalších volieb, kde sa predstavy premiéra a predsedu zásadne rozchádzajú. Na tejto otázke by sa Smer mohol rozštiepiť.

Podľa portálu Aktuality.sk premiér požaduje, aby za Smer-SD nekandidoval nielen exminister vnútra Robert Kaliňák či poslanec Ľuboš Blaha, ale mimo by podľa Pellegriniho predstáv mal zostať aj samotný Fico. Už skôr premiér potvrdil, že na kandidátke nechce vidieť ani policajného exprezidenta Tibora Gašpara. Toho údajne presadzuje práve Robert Fico. Portál Etrend.sk k tejto téme dodáva, že medzi politikmi, ktorých Pellegrini už nechce vidieť na kandidátke Smeru-SD, je aj niekdajší minister obrany Martin Glvač.

Fico aktuálne urobil Pellegrinimu najústretovejšiu ponuku, akej bol schopný. Ponúka mu prvé miesto na kandidátke a zároveň najvyššiu ústavnú funkciu, akú Smer bude mať možnosť po voľbách získať. To znamená, že ak by to výsledky volieb a následných rokovaní umožnili, Pellegrini by mohol byť opätovne premiér. Pellegrini pôvodne zvažoval aj odchod z politického života. Túto možnosť už podľa viacerých zdrojov zavrhol.

Politický dôchodca Kaliňák

Momentálne sa rozhoduje medzi založením vlastnej strany alebo priskočením k projektu Tomáša Druckera. Alternatívou je aj rozbeh ďalšieho politického projektu, ktorý by sa podľa vývoja preferencií mohol nejakou formou spojiť alebo zlúčiť so stranou Druckera.

Za Smer už nebude kandidovať Robert Kaliňák. Je to jeho vlastné rozhodnutie a naznačoval to už dávnejšie, keď o sebe verejne hovoril ako o politickom dôchodcovi.

Hovorkyňa predsedu vlády Patrícia Macíková pre portál Hospodárskych novín HNonline povedala, že premiér nebude tieto informácie v utorok komentovať. K téme sa vyjadrí v stredu. Hovorca Smeru Ján Mažgút pre HNonline reagoval, že „nateraz by som sa vôbec k vnútrostraníckym záležitostiam nevyjadroval.“

Mal by Peter Pellegrini odísť zo Smeru?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniRobert FicoRobert Kaliňák