Premiér skontroluje Mochovce, nepáči sa mu meškanie dostavby

Bez názvu
Premiér Róbert Fico pri prehliadke Mochoviec v roku 2009 Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským plánujú v najbližších dňoch vykonať kontrolu v Mochovciach.

Ako uviedol premiér po oficiálnom uvedení ministra hospodárstva do funkcie, zaujímať sa budú, prečo mešká dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

“Mňa bude veľmi zaujímať, prečo sa nemá otvárať tretí blok v roku 2012, ale vraj až na konci roka 2013. Pamätám sa na rôzne grafy a tabuľky, ktoré nám ukazovali predstavitelia Slovenských elektrární, že ako to rýchlo bude, a zrazu zisťujeme, že je ročné meškanie,“ povedal Fico.

Podľa ministra Malatinského investícia takého rozsahu, ako je dostavba mochoveckých blokov, má mnohé prekážky. “Niektoré prekážky môžu vzniknúť v samotnej organizácii tejto stavby, niektoré sú objektívne. Ja si myslím, že ide o kombináciu týchto vplyvov,“ doplnil Malatinský.

Mochovce budú dostavané v roku 2014

Podľa premiéra by mala byť kontrola v Mochovciach hneď po uvedení všetkých ministrov do svojich funkcií.
Foto: SITA

Dostavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach realizujú Slovenské elektrárne, a.s., v ktorých majoritu drží talianska skupina Enel.

Približne ročný sklz v dostavbe mochoveckých blokov priznal začiatkom marca tohto roku samotný šéf Enelu Fulvio Conti.

“Tretí blok bude uvedený do komerčnej prevádzky na konci roku 2013. A štvrtý v strede roku 2014. Je to niekoľkomesačný sklz spôsobený viacerými faktormi, ako sú stavebné práce, ako aj potreba vykonania stress testov, ktoré mimochodom dopadli výborne,“ uviedol v marci na výročnej tlačovej konferencii šéf Enelu Fulvio Conti.

Pôvodne plánovali Slovenské elektrárne uviesť tretí mochovecký blok do prevádzky na konci tohto roka a štvrtý o osem mesiacov neskôr. Dostavba mochoveckých blokov by si mala vyžiadať zhruba 2,8 miliárd eur. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Podpora dostavby zo zahraničia

Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Atómová elektráreň Mochovce
Foto: SITA SITA

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 miliónov eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 percent a technologickej časti na 30 percent.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 percent akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceEnel