Prepusteného Bašternáka navrhli obžalovať pre kauzu Bonaparte, spis predložili prokurátorovi

Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 27. januára, 14:53

Podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorého v stredu 26. januára prepustili z väzenia, čelí ďalšiemu návrhu na obžalobu. Ako informuje portál televízie Joj noviny.sk, prípad sa týka neoprávnených vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte, v ktorom býval aj expremiér Robert Fico (Smer-SD). Obžalobe podľa portálu spolu s Bašternákom čelia ďalšie tri osoby.

Noviny.sk uvádzajú, že Bašternák podľa orgánov činných v trestnom konaní v roku 2011 spolu so svojím spoločníkom podali na daňový úrad v Bratislave daňové priznanie, v ktorom vykázali nadmerný odpočet v sume viac ako 3,5 milióna eur. „Túto sumu im daňový úrad aj vyplatil. Výška faktúr ale nezodpovedala realite, čím Bašternák a ďalší spoluobžalovaní spôsobili štátu vysokú škodu,“ dodal portál.

Návrh na podanie obžaloby

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vo štvrtok ukončil vyšetrovanie v súvislosti s bytovým komplexom Bonaparte, kde je obvinený Bašternák, návrhom na podanie obžaloby.

Spis už predložil príslušnému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry. Informovala o tom Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru.

Skúšobná doba 30 mesiacov

Okresný súd Trenčín uznesením zo dňa 15. novembra 2021 rozhodol, že odsúdeného podnikateľa Bašternáka podmienečne prepúšťa z výkonu trestu odňatia slobody, určil mu skúšobnú dobu 30 mesiacov a súčasne nariadil probačný dohľad nad odsúdeným v trvaní 12 mesiacov.

V čase trvania probačného dohľadu má podmienečne prepustený zakázané opustiť územie Slovenskej republiky, dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolované technickými prostriedkami. Krajský súd v Trenčíne v stredu 26. januára toto rozhodnutie potvrdil.

Podnikateľovi v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

Zároveň v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal Bašternáka za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj Krajský súd v Bratislave, totiž sudkyňa považovala za dostačujúci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea DobiášováRobert Fico
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPrezídium policajného zboru SRÚrad špeciálnej prokuratúry