Prešov vypratal zo Starej tehelne ďalších neplatičov

Boj s neplatičmi
V prešovskej mestskej časti Stará tehelňa dnes deložovali päť rodín, ktoré tam žijú v sociálnych bytoch a neoprávnene ich používajú. Ide buď o neplatičov alebo takých , ktorým skončila nájomná zmluva a odišli do zahraničia. Prešov, 25. august 2011. Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 16. októbra (WEBNOVINY) – Sedem nájomníkov z bytov v lokalite Stará tehelňa v Prešove v stredu mesto vysťahovalo.

Dôvodom boli neplatné nájomné zmluvy a dlhy na nájomnom.

Deložácia sa zaobišla bez incidentov, všetky byty boli už prázdne. V piatich prípadoch išlo o rodiny, ktoré žijú dlhodobo v zahraničí, dvaja neplatiči byty opustili dobrovoľne.

Celkový dlh na nájomnom predstavuje zhruba sedemtisíc eur.

Vo všetkých prípadoch išlo o vysťahovanie bez nároku na náhradné ubytovanie. V Starej tehelni sú mestské nájomné byty, v ktorých bývajú Rómovia.

Ako informoval riaditeľ Sekcie služieb občanom Mestského úradu v Prešove Matúš Háber, mesto pripravilo podklady na vypratanie 13 bytov. V stredu mestskí úradníci administratívne prevzali sedem z nich.

Obrazom: Deložovanie neplatičov z bytov v prešovskej Starej tehelni (auguste 2011)

Pri deložovaní bola aj polícia

Háber vyzdvihol dobrú prácu kolegov zo sociálneho oddelenia, ktorí dospeli k dohode s neplatičmi, aby dobrovoľne uvoľnili byty. Rodiny, ktoré sú v zahraničí, buď po príbuzných odovzdali kľúče od bytu alebo sa do nich v stredu dostali mestskí úradníci násilím.

Deložovanie neplatičov v Prešove
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Asistovali pri tom policajti a zámky na dverách prepílili zámočníci.

Tieto byty boli zväčša prázdne, alebo sa tam nachádzali iba zvyšky starého nábytku. Dve rodiny s deťmi, ktoré sa museli vysťahovať pre vysoké dlhy na nájomnom a neplatné zmluvy, odišli dobrovoľne.

O jednu z týchto rodín sa postarali príbuzní. Druhá rodina ostala bez strechy nad hlavou a pravdepodobne príde o deti, lebo súd už vydal predbežné opatrenie o ich umiestnení do štátneho zariadenia.

Háber uviedol, že táto rodina má tendenciu túlať sa, rodičia dlhodobo zanedbávajú starostlivosť o svoje deti, ktoré majú veľa neospravedlnených hodín v škole. Aj teraz sú na neznámom mieste a ak ich policajná hliadka nájde, deti im odoberú.

Plánujú aj druhú etapu

Mesto uvoľnené byty zamrežovalo, aby sa do nich nenasťahovali protiprávne iné osoby. Následne ich dajú do takého stavu, aby sa tam mohli nasťahovať noví nájomníci. Čakajú na nich žiadatelia o byt z poradovníka a tiež z Ulice Pod hrádkom, kde prešovská radnica ešte vlani rozhodla o zbúraní jednej z bytoviek.

Háber potvrdil, že deložácie majú kladný vplyv na platobnú disciplínu nájomníkov. Mesto umožnilo splácať dlhy na nájomnom v dohodnutých splátkach. Ak sa rozšíri informácia, že mesto ide vysťahovať neplatičov, okamžite sa disciplína v uhrádzaní záväzkov zlepší.

Druhú etapu vysťahovania bytov neplatičov plánuje mesto uskutočniť do troch týždňov.

Video: V Starej tehelni vypratali sedem nájomných bytov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom