Bytovka v Prešove bola pred výbuchom plynu rekonštruovaná, hasiči s úpravami nesúhlasili

Výbuch plynu v paneláku, Prešov
Pohľad na horiace vrchné poschodia dvanásťpodlažnej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove, kde v piatok krátko pred 12:15 vybuchol plyn. Na mieste zasahovali hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ. Prešov, 6. december 2019. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Bytový dom v Prešove, v ktorom v piatok vybuchol plyn, prešiel v roku 2017 rekonštrukciou. Stavebné úpravy celého bytového domu hasiči neodsúhlasili. Konštatovali, že došlo k porušeniu niektorých predpisov, a to mohlo podľa krajského riaditeľa Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Jána Goliaša spôsobiť pád schodiska.

Z tohto dôvodu sa hasiči nemohli dostať dovnútra bytového domu a evakuovať ľudí. Príčinu tragédie rieši vyšetrovací tím, no podľa Goliaša rozhodne súvisí s rekonštrukciou plynu. „Bolo tam možno prerazenie plynu vonku a následne sa ten plyn niekde hromadil. Väčšinou to ide stúpačkami,“ doplnil. Dodal, že bytovka je podľa neho odsúdená na zánik.

Podľa evidencie mesta žilo v bytovom dome 96 ľudí. Hasiči zo zhorenej bytovky evakuovali 39 obyvateľov, ktorých na mieste ošetrili a niektorých odviezli do nemocnice. Celkovo malo byť aj z okolitých domov evakuovaných zhruba 220 ľudí.

Požiar, ktorý vznikol v piatok 6. decembra po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, sa podarilo úplne uhasiť v sobotu ráno o siedmej hodine. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove je vyhlásená mimoriadna situácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Goliaš
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zbor