Prezident Kiska vyjadril sústrasť po ničivom cunami v Indonézii

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 24. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vyjadril v mene slovenských občanov sústrasť prezidentovi Indonézskej republiky Joko Widodovi v súvislosti so zemetrasením a následnými tsunami v oblasti Sundského prielivu.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o tragickej a ničivej vlne cunami v oblasti Sundského prielivu, v dôsledku ktorej prišli o život stovky obyvateľov vašej krajiny a mnohí ďalší boli zranení,“ napísal Kiska v sústrastnom telegrame.

Cunami, ktorá v sobotu zasiahla pobrežné oblasti v indonézskom Sundskom prielive, si vyžiadala najmenej 281 mŕtvych, ďalších 1 016 ľudí utrpelo zranenia. Najmenej 57 osôb je nezvestných a predpokladá sa, že tieto počty ešte stúpnu.

Existuje podozrenie, že mnohé obete sú uväznené pod troskami a naplaveným materiálom z tsunami. Tsunami udrela v sobotu v noci na pobrežie západnej časti ostrova Jáva a južnej časti ostrova Sumatra. Predchádzala jej erupcia a pravdepodobne aj zosuv pôdy na sopečnom ostrove Anak Krakatau, ktorý pred rokmi vytvorili erupcie neďalekej sopky Krakatoa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska