Prezident Kováčik o žiadnom spore vo vnútri tímu nevie, o nástupcovi Kozáka nechce špekulovať

Ján Kováčik
Ján Kováčik - prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Nečakaná rezignácia Jána Kozáka z postu trénera reprezentácie postavila Slovenský futbalový zväz (SFZ) pred úlohu operatívne riešiť vzniknutú situáciu.

Pre krátkosť času nebolo možné zháňať nového trénera do utorkového prípravného súboja vo Švédsku, po jeho skončení sa však veci rýchlo pohnú a začne sa s hľadaním nového reprezentačného kouča.

V novembri už nový tréner

Pre prítomné slovenské médiá to v pondelok predpoludním potvrdil prezident SFZ Ján Kováčik pred odletom na medzištátny súboj do Štokholmu.

Zatiaľ čo aktuálne proti štvrťfinalistovi MS 2018 Švédsku povedie Slovensko doterajší Kozákov asistent Štefan Tarkovič, o mesiac bude zrejme všetko inak. Slováci zakončia vystúpenie v 1. skupine B-divízie Ligy národov doma proti Ukrajine (16.11.) a v Česku (19.11.) už pod vedením nového reprezentačného kormidelníka.

„Začneme sa situáciou zaoberať, keď sa vrátime zo Švédska a druhá časť výkonného výboru z kvalifikačného súboja do 21 rokov zo Severného Írska. Verím, že to bude veľmi rýchle. Chceme, aby v novembri viedol reprezentáciu v dvojzápase Ligy národov nový tréner,“ ozrejmil Ján Kováčik.

Kozák dôvody nekonkretizoval

Šéf SFZ opäť zopakoval, že Kozák na osobnom stretnutí s ním nekonkretizoval dôvody svojho odstúpenia a Kováčik po nich momentálne ani nepátra.

„Dôvody nepovedal, iba vravel, že chce skončiť k dnešnému dňu a necestovať už ani do Švédska. Že je to nemenné a definitívne a ja som to akceptoval. Keď sa pán tréner rozhodne, nie je veľký priestor na diskusiu. Zostal som zaskočený a prekvapený, ale zmeniť sa to už nedá,“ zopakoval nedeľňajšie stanovisko SFZ J. Kováčik.

Na otázku slovenských médií, či mohla byť za nečakaným koncom skúseného trénera nezdravá atmosféra na zatiaľ poslednom reprezentačnom zraze, Kováčik nesúhlasne pokrútil hlavou. „Neviem o žiadnom spore vo vnútri tímu. Atmosféra na zraze? Nič mimoriadne sa tam nedialo. S hráčmi som o tom ešte ani nehovoril,“ pokračoval prvý muž SFZ.

Kováčik nie je spokojný s výsledkami

Zároveň priznal, že favorita na uvoľnený najsledovanejší športový post v krajine nemá. Nechcel sa vyjadriť ani k prípadnej ponuke Pavlovi Hapalovi, s ktorým má SFZ dobré skúsenosti počas nedávneho obdobia, keď viedol tím SR do 21 rokov. „Máme výkonný výbor a ten rozhodne. Špekulácie prenechám na vás. Favorita nemám, musím nad tým rozmýšľať,“ reagoval Kováčik.

Prezident SFZ nie je spokojný so súčasnými výsledkami národného tímu (prehry v LN na Ukrajine 0:1 a doma s Českom 1:2), ale prácu Jána Kozáka vidí v širšom kontexte pozitívne.

Šesťdesiatštyriročný Kozák počas vyše piatich rokoch pri reprezentačnom kormidle zanechal za sebou v globále veľmi dobré výsledky. Dosiahol vysoko pozitívnu bilanciu 29 víťazstiev, 10 remíz a 15 prehier so skóre 80:48. V počte víťazstiev (29) je suverénne najúspešnejším trénerom slovenskej reprezentácie v ére novodobej samostatnosti. Jozef Jankech má 18 víťazstiev, Vladimír Weiss st. 16.

„Nemôžeme hodnotiť prácu trénera podľa posledných troch zápasov. Samozrejme, so súčasnými výsledkami nie sme spokojní. Na druhej strane, najviac víťazstiev Slovensko dosiahlo pod trénerom Kozákom a jeho kvality spochybňovať nemôžeme. Patrí mu veľká vďaka za to, čo urobil pre slovenský futbal,“ dodal Ján Kováčik pred odletom do Švédska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KováčikJán KozákJozef JankechŠtefan TarkovičVladimír WeissVladimír Weiss st.
Firmy a inštitúcie SFZ Slovenský futbalový zväzSlovenská futbalová reprezentácia