Prezident Macron prelomí dlhé mlčanie v súvislosti s protestmi a národu predstaví opatrenia

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP.

PARÍŽ 10. decembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystúpi v pondelok večer s prejavom k národu a prelomí tak dlhé mlčanie v súvislosti s protestmi, ktoré v ostatných týždňoch lomcujú Francúzskom vrátane hlavného mesta. Prihovoriť národu by sa mal o 20:00 z Elyzejského paláca.

Macron predstaví opatrenia

Ministerka práce Muriel Pénicaud uviedla, že v rámci prejavu, ktorý odvysiela aj televízia, Macron predstaví „okamžité a konkrétne“ opatrenia v reakcii na vzniknutú krízu.

Macron sa v pondelok okrem iného mimoriadne stretne s predstaviteľmi odborov a zamestnávateľských organizácií, aby sa pokúsil o upokojenie nepokojov.

Stretnutie by sa malo uskutočniť o 10:00 a zúčastniť by sa na ňom mali zástupcovia piatich veľkých odborových a troch zamestnávateľských organizácií a tiež miestni predstavitelia. Podľa denníka Le Figaro sa na schôdzke zúčastní aj premiér Édouard Philippe a deväť ministrov.

Protesty značne zasiahli Paríž

Protesty „žltých viest“ (demonštranti majú na sebe oblečené žlté reflexné vesty, pozn. red.) začali 17. novembra motoristi, ktorí protestovali proti zvyšovaniu daní na pohonné látky.

Celonárodné demonštrácie sa však už netýkajú len motoristov a zameriavajú aj na iné problémy vrátane vysokých životných nákladov. Demonštranti pritom obviňujú Macrona, že nevníma problémy obyčajných ľudí, a vyzývajú ho na odstúpenie.

V sobotu do francúzskych ulíc vyšlo okolo 136-tisíc demonštrantov, pričom viac ako 1 200 z nich polícia vzdala do väzby. Protesty značne zasiahli Paríž, kde demonštrovalo zhruba 10-tisíc ľudí. Niektorí demonštranti rozbíjali okná, zapaľovali autá a rabovali obchody.

Minister financií Bruno Le Maire situáciu opísal ako „katastrofu pre podniky“ a ekonomiku. Protesty sa konali aj napriek tomu, že Macron minulý týždeň po stretnutí s predstaviteľmi hnutia „žltých viest“ oznámil, že zruší plán na zvýšenie daní z paliva.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruno Le MaireÉdouard PhilippeEmmanuel Macron