Aktualizované: V Paríži po protestoch „žltých viest“ upratovali ulice, takmer tisíc osôb držia vo väzení

Paríž, protest, žlté vesty
Atmosféra počas protestu žltých viest v Paríži. 8. december 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. decembra 21:29

PARÍŽ 9. decembra (WebNoviny.sk) – V Paríži upratovali ulice po sobotňajších protivládnych protestoch „žltých viest“, ktoré si vyžiadali 71 zranených.

Prezident Emmanuel Macron na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter pochválil prácu polície, ktorá zasahovala počas demonštrácií v celej krajine, kde sa dokopy zišlo 125-tisíc protestujúcich ľudí.

Stovka neplnoletých vo väzení

Nočný dážď a silný vietor sťažili prácu upratovacích tímov, ktoré sa snažia dať mesto opäť do poriadku po tom, ako davy rozbíjali výklady obchodov, stavali barikády či pálili autá a stromy. Celkovo si protesty vyžiadali 118 zranených, z toho je 17 policajtov. Vláda nasadila po celej krajine 89-tisíc členov polície, pričom v Paríži ich bolo osemtisíc.

Parížsky hlavný prokurátor potvrdil, že po sobotňajších protestoch držia vo väzbe takmer tisíc ľudí, pričom približne sto z nich sú neplnoleté osoby. Remy Heitz na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že jeho kancelária žiada predbežné obvinenia proti osobe, ktorá je podľa prokuratúry zodpovedaná za grafiti na Víťaznom oblúku z minulého týždňa.

Ďalších 13 osôb už dostalo predbežné obvinenia z vandalizmu, ktorého sa dopustili na tejto pamiatke. Heitz objasnil, že väčšina zadržaných osôb sú muži pod 40 rokov z rôznych regiónov, ktorí prišli do Paríža práve v súvislosti so sobotňajšími protestmi.

V uliciach boli aj obrnené vozidlá

V hlavnom meste, kde demonštrovalo približne desaťtisíc ľudí, poslali do ulíc aj dvanásť obrnených vozidiel. Polícia použila slzotvorný plyn, vodné delá či gumové náboje.

„Žiadne dane nemôžu ohroziť našu národnú jednotu, ktorú musíme teraz opäť zjednotiť prostredníctvom dialógu, práce a spojenia sa v jeden celok,“ vyhlásil francúzsky premiér Édouard Philippe. V nedeľu opäť sprístupnili Eiffelovu vežu a múzeum Louvre. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Édouard PhilippeEmmanuel Macron