Prezident Putin bude v Iráne rokovať o jadrovom programe

Putin
Foto: SITA/AP

MOSKVA 24. júla (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin sa pod dlhšom čase chystá na návštevu Iránu, ktorého najvyšších predstaviteľov chce presvedčiť, aby obnovili rokovania o jadrovom programe islamskej republiky.

V stredu o tom informuje ruský denník Kommersant. Putinova cesta je naplánovaná na polovicu augusta, krátko po tom, ako sa nový prezident Hassan Rauhání 3. augusta ujme svojej funkcie. V prípade šéfa Kremľa pôjde o prvú návštevu Teheránu od roku 2007.

Moskva dúfa, že cesta ruského prezidenta pomôže naštartovať v súčasnosti zmrazené rokovania o iránskom jadrovom programe. Kommersant s odvolaním sa na zdroj z prostredia iránskeho ministerstva zahraničných vecí napísal, že Putinova návšteva je naplánovaná na 12. a 13. augusta. Cestu potvrdil aj zdroj v Kremli, oficiálne sa k tejto problematike ale zatiaľ odmieta vyjadriť.

Umiernený duchovný Rauhání získal v júnových voľbách 50,7 percenta hlasov. Šesťdesiatštyriročný politik v minulosti pôsobil ako poslanec, ale aj ako hlavný vyjednávač pre iránsky jadrový program. Jedným z jeho hlavných predvolebných sľubov bolo dosiahnutie zmiernenia medzinárodných sankcií, ktoré na Teherán uvalili mocnosti práve pre jeho nukleárny program.

Irán bude podľa neho postupovať „transparentnejšie, aby preukázal, že jeho aktivity spadajú do rámca medzinárodných pravidiel“. Rauhání však už tiež vyhlásil, že islamská republika program obohacovania uránu nezastaví a Západ bude musieť uznať, že naň má právo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hassan RauháníVladimir Putin