Prezident Trump sa teší na vyjednávanie o rozsiahlej obchodnej dohode s Veľkou Britániou

Donald Trump, Theresa May
Americký prezident Donald Trump a britská premiérka Tereza Mayová. foto: SITA/AP

WASHINGTON, LONDÝN 14. marca (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump uviedol, že jeho administratíva „sa teší na vyjednávanie o rozsiahlej obchodnej dohode s Veľkou Britániou“.

Kritický postoj voči dohode

Trump sa takto vyjadril vo štvrtok na Twitteri v čase, keď sa zdá, že britskí poslanci zabrzdia brexit. Britský parlament smeruje k hlasovaniu, či krajina požiada Európsku úniu o odloženie brexitu.

Americký prezident mal kritický postoj voči dohode o podmienkach odchodu Británie z EÚ z dielne premiérky Theresy Mayovej a v minulosti upozorňoval, že táto dohoda by mohla „znemožniť“ bilaterálnu obchodnú zmluvu medzi USA a Veľkou Britániou. Teraz však hovorí: „Potenciál je neobmedzený!“

Predseda Európskej rady Donald Tusk povedal, že únia by mala byť otvorená poskytnutiu dlhého odloženia odchodu Británie. Tusk na Twitteri vo štvrtok uviedol, že na konzultáciách pred budúcotýždňovým summitom EÚ v Bruseli bude na lídrov 27 krajín únie apelovať, „aby boli otvorení dlhému odloženiu, ak Británia bude považovať za nevyhnutné premyslieť brexitovú stratégiu“.

Uprednostňuje krátke odloženie

Perspektíva odloženia brexitu, ktorý je naplánovaný na 29. marca, sa v posledných dňoch zväčšila po tom, ako britský parlament rozhodne odmietol dohodu o odchode z dielne premiérky Theresy Mayovej.

Britskí poslanci majú ešte vo štvrtok hlasovať, či požiadajú Mayovú, aby sa snažila o odloženie brexitu. Zdá sa, že Mayová uprednostňuje krátke odloženie do konca júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump