Prezident Zeman chce byť menej arogantný a sebavedomý, zato viac pokorný

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: archívne, SITA/AP.

PRAHA 27. januára (WebNoviny.sk) – Úspech Miloša Zemana v českých prezidentských voľbách je jeho „posledným politickým víťazstvom“. Súčasná hlava štátu sa tak vyjadrila počas tlačovej konferencie, krátko po vyhlásení výsledkov hlasovania, kde jej vyslovilo podporu 51,37 percenta voličov.

„Toto milí moji, je moje posledné víťazstvo a za ním už nebude žiadna politická porážka,“ uviedol 73-ročný politik, ktorý si tak obhájil svoj post do druhého funkčného obdobia. Dodal, že má podľa ústavy nárok na dve funkčné obdobia a nemá v pláne iniciovať jej zmeny.

Prezident sa na tlačovej konferencii, na ktorej ho jeho podporovatelia privítali skandujúc „Nech žije Zeman“, poďakoval svojim voličom aj voličom jeho oponenta Jiřího Drahoša. „Vážim si ľudí, ktorí chodia k voľbám,“ skonštatoval.

Zemanovi vyslovilo podporu vyše 2 800 000 ľudí, čo je viac ako pri voľbách v roku 2013. Šesťdesiatosemročný bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky získal podporu 48,62 percenta, čo predstavuje takmer 2 700 000 hlasov. Účasť vo voľbách dosiahla viac ako 66 percent.

Chce byť menej arogantný a viac pokorný

Zeman sa na konferencii okrem iného vyjadril, že v nadchádzajúcom funkčnom období, ktoré začne zložením sľubu 8. marca, chce byť menej arogantný a sebavedomý, zato viac pokorný.

Uviedol, že bude podporovať referendum a priamu voľbu starostov a hajtmanov a vyjadril sa aj na margo súčasnej situácie s vládou. Jeho opätovné zvolenie znamená, že na Babiša, ktorý v stredu podal demisiu, nebude robiť nátlak s krátkym termínom na vymenovanie vlády a dá mu priestor na zabezpečenie hlasov poslancov, ktorí sú ochotní jeho vládu podporiť. „Bude platiť podmienka 101 hlasov,“ dodal.

Na konferencii Zemana podporili aj predseda strany Sloboda a priama demokracia Tomio Okamura či šéf Českej strany sociálno demokratickej Milan Chovanec.

Gratulácie od viacerých politikov

K víťazstvu Zemanovi zagratulovalo viacero českých politikov ako napríklad šéf Kresťanskej a demokratickej únie – Československej strany ľudovej Pavel Bělobrádek, predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy Vojtěch Filip, predseda Občianskej demokratickej strany Petr Fiala či spomínaný Andrej Babiš, ktorý na sociálnej a mikroblogovacej sieti napísal, že „veril, že kampaň založená na útokoch na neho nebude úspešná“ a že je rád, „že sa nemýlil“.

Zemanovi zablahoželali aj slovenskí predstavitelia, premiér Robert Fico, predseda Národnej rady SR Andrej Danko či prezident Andrej Kiska, ktorý so svojím českým kolegom aj telefonoval. Ako informoval Zemanov hovorca Jiří Ovčáček, prezident v telefonáte Kiskovi potvrdil, že jeho prvá cesta bude smerovať na Slovensko. Informácie pochádzajú z webstránok www.idnes.cz, www.ceskatelevize.cz a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišAndrej DankoAndrej KiskaJiří DrahošMiloš ZemanRobert FicoTomio Okamura