Prezidentské voľby v Poľsku budú 20. júna

Komorowski
Bronislaw Komorowski Foto: SITA, AP

VARŠAVA 21. apríla (WEBNOVINY) – Poľskí voliči si vyberú nástupcu zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńského v nedeľu 20. júna. V stredu o tom informovala tlačová kancelária poľského parlamentu. O termíne volieb rozhodol predseda parlamentu Bronislaw Komorowski, ktorý pôsobí od Kaczyńského smrti aj ako zastupujúci prezident.

Kaczyński s manželkou Mariou a ďalšími 94 ľuďmi, z ktorých mnohí boli poprednými poľskými politikmi, či príslušníkmi armády, zahynuli 10. apríla pri leteckej tragédii pri ruskom Smolensku. Zrútilo sa tam lietadlo s poľskou vládnou delegáciou, ktorá mierila do ruského mesta Katyň na ceremóniu pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22 tisíc poľských dôstojníkov, policajtov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.

Ak v prvom kole poľských predčasných prezidentských volieb žiaden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, o dva týždne nato, teda v nedeľu 4. júla sa uskutoční druhé kolo volieb.

Medzi pravdepodobnými kandidátmi na prezidenta sa najčastejšie spomínajú práve predseda parlamentu a zastupujúci prezident Komorowski, ktorý má medzi obyvateľmi vysokú podporu a je členom z Občianskej platformy premiéra Donalda Tuska, a spolu s ním aj brat zosnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński, ktorý je predsedom strany Právo a spravodlivosť a bývalým premiérom Poľska.

Kandidatúru nevylúčil ani exprezident a ikona boja proti komunizmu Lech Walesa, ten má však medzi obyvateľmi už niekoľko rokov veľmi nízku podporu.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiJaroslaw KaczynskiLech Walesa