Prieskumy: Najväčšie výkyvy sme videli u PS/Spolu

Michal Truban, Miroslav Beblavý
Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Truban a predseda strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý. Foto: SITA/Branislav Bibel

Rok pred voľbami sa objavila na politickej scéne aj koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu. Predtým každá z mladých strán pôsobili samostatne a v prieskumoch zaznamenávali niekoľkopercentné preferencie. Spojením do koalície začiatkom minulého roka ihneď v prvom prieskume agentúry Focus zaznamenali 4,9 percenta.

Začiatkom prezidentskej kampane, keď koalícia oznámila Zuzanu Čaputovú za svoju kandidátku naberali na obrátkach.

Predovšetkým mladí ľudia, oslovení sociálnymi sieťami, sa čoraz viacej prikláňali na ich stranu a začiatkom júna 2019 už boli so 17,8 percentami lídrom opozície. Viacerí ich už videli ako najväčším súperom Smeru-SD, ale potom začal pád.

Nebezpečenstvo videl aj samotný Smer-SD. Začal sa čoraz viacej sústreďovať na túto novú hviezdu na slovenskej politickej scéne a stala sa osudná chyba.

Po odchode Zuzany Čaputovej a Ivana Štefunka z postu predsedu „progresívcov“ prišiel na výslnie Michal Truban. Nikto nepredpokladal, že práve on bude asi najväčším problémom v udržaní vysokých preferencií. Úspešný mladý podnikateľ, bez skrytých hriechov v minulosti sa zdal ideálnou osobnosťou pokračovať v šľapajách predchodcov. Ale hriechy predsa prišli.

Polovicou roka sa vo verejnosti objavilo video, v ktorom hovoril študentom o pozitívnych skúsenostiach z tzv. „bad tripu“. Lavína sa spustila aj vďaka katastrofálnej komunikácii Trubana vo verejnosti o vzniknutej situácii. Občania mohli vidieť, že to nie je typ vodcu, ktorý aspoň navonok bude vždy hovoriť pravdu, a preferencie šli dolu. Zrejme sa „preliali“ aj k strane Za ľudí exprezidenta Kisku.

Za pol roka koalícia PS/Spolu klesla na 9,8 percenta. Nie je to málo, ale líderstvo v opozícii sa značne vzdialilo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefunkoMichal TrubanZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie PS/SpoluSMER-SD