Prínos slovenských vojakov v Iraku bude ocenený, spojenci preplatia väčšinu nákladov

Slovenskí vojaci
Minister obrany SR Peter Gajdoš (uprostred) so slovenskými vojakmi Foto: SITA/MO SR

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) – Spojenci vysoko hodnotia slovenský prínos v Iraku, čo potvrdzuje aj rozhodnutie viacerých krajín refundovať rezortu obrany náklady spojené s pôsobením našich vojakov v tejto krajine. Ako uviedol minister obrany Peter Gajdoš (SNS), celkovo daňoví poplatníci ušetria až 820-tisíc eur.

Príspevok ku globálnej bezpečnosti

Sumou 500-tisíc eur prispeje Slovensku Nemecko, sumou 200-tisíc eur Holandsko, 100-tisíc eur prispeje Luxembursko a 20-tisíc Chorvátsko. “Prispieť k stabilizácii Iraku a k budovaniu Irackých bezpečnostných síl považujeme za náš príspevok ku globálnej bezpečnosti. No zároveň je tu dobrá správa pre všetkých občanov Slovenskej republiky, z celkových nákladov nám takmer 80 percent budú refundovať spojenci,“ uviedol Gajdoš.

“Samozrejme, naďalej je ešte otvorená aj podpora ďalších krajín,” doplnil šéf rezortu obrany. Stabilizácia Iraku bola aj jednou z hlavných tém dnešného rokovania ministrov obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli. V budovaní Irackých bezpečnostných síl pomáhajú slovenskí vojaci už v rámci druhej rotácie.

Posilňovanie kolektívnej obrany

„Len pred pár dňami sme do Iraku poslali ďalšiu rotáciu vojakov, ktorých cieľom je vycvičiť Iracké bezpečnostné sily v oblasti odmínovania, pričom v spolupráci s Poľskom plánujeme v najbližších dňoch doplniť náš príspevok o špecialistov v oblasti údržby a opráv vojenskej techniky sovietskeho pôvodu,“ povedal Gajdoš.

Ministri obrany vo štvrtok diskutovali aj o posilňovaní kolektívnej obrany tak, aby sa táto téma stala predmetom širšej diskusie aj mimo rezorty obrany členských krajín NATO.

„Som presvedčený, že výsledkom nášho rokovania bude silné posolstvo, že Aliancia je silnejšia a lepšie pripravená čeliť všetkým výzvam a hrozbám konvenčného, či nekonvenčného charakteru bez ohľadu na to, odkiaľ prichádzajú – z východu alebo juhu,“ uzavrel minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR