Prípad Malinová sa mal uzavrieť skôr, podľa ministra Gála je potrebné urýchliť súdne konania

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Prípad Hedvigy Malinovej sa mal uzavrieť skôr. Novinárom to vo štvrtok povedal minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý bol istý čas jej obhajcom.

Spravodlivosť nie je rýchla

„Hedvige Malinovej niekto ublížil, na to boli štátne orgány, aby to vyšetrili, poňali to opačne,“ povedal s tým, že z tohto prípadu sa treba poučiť. Podľa ministra by bolo lepšie, keby sa celá kauza uzavrela v čase, „keď to bolo ešte živé“.

„Nie len v jej prípade, ale vo všetkých prípadoch, načo je nám spravodlivosť, keď sa nám dostane po X rokoch,“ skonštatoval s tým, že hlavnou úlohou ministerstva spravodlivosti pod jeho vedením je zrýchliť súdne konania.

„Máme veľa možností obštrukcií, máme množstvo prekážok, ktoré by sme v 21. storočí nemuseli mať,“ dodal s tým, že aj keď je „lepšie neskôr ako nikdy“, to, že spravodlivosť nie je dostatočne rýchla, je problém.

Ako informoval denník SME, prípad Hedvigy Malinovej Žákovej po dvanástich rokoch uzavrela maďarská prokuratúra. Okresná prokuratúra v Györi podľa denníka ešte 24. októbra tohto roka zastavila konanie voči bývalej študentke, ktorú polícia stíhala pre krivé svedectvo.

Konanie bolo presunuté do Maďarska

Obžalobu proti Malinovej podala prokuratúra na Slovensku apríli 2014. Keďže Malinová sa ešte predtým odsťahovala do Maďarska, neskôr tam bolo presunuté aj trestné konanie.

Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa začala v lete 2006. Cestou do školy na skúšku ju údajne napadli dvaja útočníci a na blúzku jej napísali Maďari za Dunaj. Polícia prípad uzatvorila s tým, že sa nestal tak, ako ho poškodená opísala.

Tá sa na postup slovenských štátnych orgánov sťažovala na Európskom súde pre ľudské práva. Prípad vyvolal veľký ohlas na politickej scéne. Bývalá vláda Ivety Radičovej sa Hedvige Malinovej Žákovej ospravedlnila a sťažnosť sa napokon skončila dohodou o zmieri.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálHedviga Malinová
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR