Profesionálni vojaci si zrejme prilepšia o stovky eur, Gajdoš chce tak motivovať aj mladých ľudí

Peter Gajdoš
Minister obrany SR Peter Gajdoš (vľavo) Foto: SITA/MO SR

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Profesionálni vojaci si finančne prilepšia o stovky eur. Uviedli to v piatok predstavitelia Ministerstva obrany SR na tlačovom brífingu, kde okrem iného povedali, že materiál o finančnom prilepšení profesionálov bude zaradený do medzirezortného pripomienkového konania.

Konkurencieschopní na trhu

Rezort nebude žiadať navýšenie súčasného rozpočtu, ale upraví vnútorné smernice a navýši limity, ktoré sú vyčlenené na platy vojakov. Podľa ministerstva bude potrebné tieto limity zvýšiť zo súčasných 290 miliónov eur ročne o ďalších 50. Pri niektorých hodnostiach sa navýšia platy o viac ako 30 percent a každý vojak si príde na minimálne 300 eur mesačne navyše.

„Ako sme už v decembri 2018 hovorili, plne si uvedomujeme, že potrebujeme zlepšiť atraktívnosť vojenského povolania a potrebujeme byť konkurencieschopní na trhu práce. Chceme motivovať mladých ľudí, aby vstúpili do Ozbrojených síl SR, aj preto spustíme v dohľadnej dobe celoslovenskú kampaň. Platové opatrenia, ktoré sme dnes avizovali, však musia ísť ruka v ruke s modernizáciou vojenskej techniky,“ povedal šéf rezortu obrany Peter Gajdoš (SNS).

Stretne sa s Lajčákom

Nie je nateraz známe, v akom časovom horizonte plánuje rezort pretaviť navýšenie platov do praxe. Ministerstvo obrany plánuje navyšovať limity na platy o približne 50 miliónov eur, ktoré by mali postačiť na spomínané navýšenie.

Minister obrany Gajdoš odpovedal aj na otázky o ponúkanej finančnej pomoci zo strany Spojených štátov amerických na rozvoj infraštruktúry vojenských letísk. Podľa Gajdoša je potrebné počkať zmluvný rámec tejto ponuky.

„Na to, aby sme spoluprácu s USA zrealizovali, potrebujeme dohodu. V tomto prípade bilaterálnu dohodu,“ povedal Gajdoš. V tejto súvislosti sa má Gajdoš stretnúť aj s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky