štvorkajak
štvorkajak - K4 Foto: SITA/Dušan Hein

LONDÝN 7. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí športovci nebudú chýbať na olympiáde v Londýne ani v utorok.

Svoju premiéru pod piatimi kruhmi si odkrúti triatlonista Richard Varga.

Triatlon bude mať na Hrách XXX. olympiády v Londýne iba svoje štvrté predstavenie, druhýkrát aj so slovenskou účasťou. Po Pavlovi Šimkovi, ktorý sa pred štyrmi rokmi predstavil v Pekingu, sa tentoraz postaví na štart Richard Varga.

Ten zvládol náročnú kvalifikáciu a získal olympijskú triatlonovú miestenku. V utorok od 11.30 h miestneho času (12.30 SELČ) bude s ďalšími súpermi v známom Hyde Parku bojovať o cenné kovy. Na všetkých čaká 1,5 km plávania, 40 km cyklistická časť a na záver 10 km beh.

V areáli Eton Dorney sa predstavia dve slovenské lode. Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou štartujú na svojej druhej olympiáde. Na Peking nespomínajú v dobrom, keď sa v čínskej metropole nedostali do finále. Tentoraz to chcú odčiniť. Obe už teraz vedia, ako na to.

„Treba sa koncentrovať na rozhodujúce preteky a nenechať sa vyrušovať inými vplyvmi z okolia. Musíme vydať zo seba všetko, aby sme sa konečne prebojovali do olympijského finále. To je náš hlavný cieľ,“ tvrdí Martina Kohlová a jedným dychom dodáva: „Keby sa nám nejakým zázrakom podarilo dostať sa medzi medailistky, bola by to hotová bomba a veľká senzácia, splnený sen. My však reálne zostávame pri zemi, vieme, na čo máme, takže už účasť vo finále by bola super.“

Druhou slovenskou nádejou bude štvorkajak v zložení Erik Vlček, Peter Gelle, Martin Jankovec, Juraj Tarr „Medaila by určite potešila,“ naznačil svoje ambície najskúsenejší člen výpravy slovenských rýchlostných kanoistov Erik Vlček. Ten bude štartovať už na svojej štvrtej olympiáde. Zakaždým doteraz bol členom štvorkajaka, vo svojej zbierke má už bronz z Atén 2004 a striebro z Pekingu 2008.

Na Olympijskom štadióne bude od 20:05 bojovať v kvalifikácii diaľky o postup do finále Jana Velďáková.