Protestujúci proti Gorile si zmýlili adresu, tvrdí prezident

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest pre kauzu Gorila
Neporiadok, ktorý zostal po proteste Gorila. Zoorganizovali ho nespokojní občania. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) –

SaS považuje trestné oznámenie za neprimerané

Strana SaS vyzýva predsedu parlamentu Pavla Hrušovského (KDH), aby stiahol trestné oznámenie na organizátorov piatkového protestu proti praktikám popísaným v spise Gorila. „Rozhodnutie (…) považujeme za absolútne neprimerané a neštátnické.

Zbytočne prispieva k zvyšovaniu napätia a môže vyvolať ďalšie konflikty,“ uviedla dnes hovorkyňa liberálov Tatiana Tóthová. SaS si podľa Tóthovej ctí slobodu slova, právo zhromažďovať sa a podporuje každú nenásilnú formu protestu, pretože je spôsobom vyjadrenia občianskeho postoja.

„Ceníme si odhodlanie občanov, ktorí sa nevzdali, nerezignovali na politiku a vyšli do ulíc, aby bojovali za očistu politiky a nie za vlastné výhody. Veríme, že aj tento tlak verejnosti prinúti politikov konečne konať,“ nádejajú sa v SaS.

O úmysle podať trestné oznámenie za škody spáchané na budove parlamentu dnes agentúru SITA informoval vedúci Kancelárie Národnej rady SR Andrej Kramár. Škody na budove parlamentu kancelária odhadla na tri až päťtisíc eur.

Ako uviedol Kramár, protest bol síce ohlásený, ale vymkol sa organizátorom spod kontroly a boli spôsobené škody, za ktoré niekto musí znášať dôsledky. Jedna z organizátorov protestnej akcie Gorila Lucia Gallová pre agentúru SITA uviedla, že organizátori protestu „v žiadnom prípade nenesú zodpovednosť za údajne spôsobené škody, pretože počas celej akcie vyzývali občanov na pokojný priebeh a aby sa vyhýbali vandalizmu“.

Stovky ľudí, ktorí sa zúčastnili na piatkovej protestnej akcii Gorila, prekonali pripravené zátarasy pred Národnou radou SR v Bratislave a dostali sa až k vchodu do budovy parlamentu. Ten chránili desiatky policajtov a ťažkoodencov. Protestujúci budovu národnej rady obhádzali banánmi a vajíčkami, objavili sa aj výbuchy pyrotechniky.

Polícia však nezasiahla a na volania demonštrujúcich „poďte von“ a „máme toho dosť“ nik z Národnej rady SR nereagoval. Demonštranti po sebe zanechali neporiadok a transparenty nalepené na budove parlamentu. Gallová akciu hodnotila pozitívne. Ľudia podľa nej ukázali, že majú silu a očakáva, že protesty sa budú opakovať.

Trestné oznámenie za škody spáchané na budove Národnej rady SR počas piatkovej demonštrácie podá Kancelária NR SR na organizátorov protestnej akcie Gorila. Povedal to dnes pre agentúru SITA vedúci Kancelárie národnej rady Andrej Kramár.

Ako uviedol, protest bol síce ohlásený, ale vymkol sa organizátorom spod kontroly a boli spôsobené škody, za ktoré niekto musí znášať dôsledky.

Škody na budove parlamentu kancelária odhadla na 3 000 až 5 000 eur. Kramár verí, že v záujme dobrej veci sa dá protestovať aj slušným spôsobom. Zdôraznil, že nikto nie je proti demonštrantom, proti ľuďom, ale za vandalizmus treba prebrať zodpovednosť.

Organizátori popierajú vinu

Protest pre kauzu Gorila
Neporiadok, ktorý zostal po proteste Gorila. Zoorganizovali ho nespokojní občania. Foto: SITA/Diana Černáková

Predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) rozumie snahe kancelára NR SR postupovať ako zodpovedný správca majetku parlamentu, ale trestné oznámenie na organizátorov protestu je absolútne neprimeraným opatrením, a to najmä v kontexte toho, proti čomu tí ľudia protestovali.

Mrzí ma takýto postup a organizátorom protestu touto cestou odkazujem, že ich hnevu rozumiem a zároveň ich prosím, aby v spoločnom záujme všetkých občanov Slovenska urobili všetko pre to, aby sa účastníci ich akcií zdržali prejavov násilia,“ povedal pre agentúru SITA Procházka.

Jedna z organizátorov protestnej akcie Gorila Lucia Gallová pre agentúru SITA uviedla, že organizátori protestu „v žiadnom prípade nenesú zodpovednosť za údajne spôsobené škody, pretože počas celej akcie vyzývali občanov na pokojný priebeh a aby sa vyhýbali vandalizmu„. Nenesieme zodpovednosť za spontánnu reakciu ľudí a jednotlivcov, ktorí hádzali vajíčka a banány, povedala.

Bohužiaľ máme indície, že v dave boli nasadení provokatéri, ktorých cieľom bolo dehonestovať princípy slušnosti a transparentnosti nášho protestu„, dodáva. Ďalej konštatovala, že sa objavujú aj pokusy o diskreditáciu organizátorov tejto demonštrácie a ich spájanie s politickými stranami, čo jednoznačne odmieta.

Budovu parlamentu a jej okolie čistia po piatkovom „útoku“ demonštrantov, informoval Kramár. K tomu, aký bude ďalší postup povedal, že sa stretnú s predstaviteľmi polície, pretože poriadok pred budovou mal zabezpečiť policajný zbor. Ale za škody spôsobené vandalmi a extrémistickým správaním niektorých z účastníkov protestu podáva Kancelária NR SR trestné oznámenie na organizátorov.

Obrazom: Protest pre kauzu Gorila

Dosť bolo Goríl
Bratislava sa stala miestom prvého verejného protestu obyvateľov Slovenska pre kauzu Gorila. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Dosť bolo Goríl
Bratislava sa stala miestom prvého verejného protestu obyvateľov Slovenska pre kauzu Gorila. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Dosť bolo Goríl
Bratislava sa stala miestom prvého verejného protestu obyvateľov Slovenska pre kauzu Gorila. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Dosť bolo Goríl
Bratislava sa stala miestom prvého verejného protestu obyvateľov Slovenska pre kauzu Gorila. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Dosť bolo Goríl
Bratislava sa stala miestom prvého verejného protestu obyvateľov Slovenska pre kauzu Gorila. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa prezidenta vyjadrovali nespokojnosť na nesprávnom mieste

Stovky ľudí, ktorí sa zúčastnili na piatkovej protestnej akcii Gorila, prekonali pripravené zátarasy pred Národnou radnou SR v Bratislave a dostali sa až k vchodu do budovy parlamentu. Ten chránili desiatky policajtov a ťažkoodencov. Protestujúci budovu národnej rady obhádzali banánmi a vajíčkami, objavili sa aj výbuchy pyrotechniky. Polícia však nezasiahla. Na volania demonštrujúcich „poďte von“ a „máme toho dosť“ však nik z Národnej rady SR nereagoval. Demonštranti po sebe zanechali neporiadok a transparenty nalepené na budove parlamentu. Lucia Gallová akciu hodnotila pozitívne. Ľudia podľa nej ukázali, že majú silu a očakáva, že protesty sa budú opakovať.

Gorila
Protes Gorila, ktorý zorganizovali nespokojní občania. Bratislava, 27. január 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Niekoľko tisíc protestujúcich pre kauzu Gorila, ktorí minulý týždeň v piatok zasypali nádvorie prezidentského Grassalkovičovho paláca v Bratislave banánmi, vyjadrovali podľa prezidenta Ivana Gašparoviča svoju nespokojnosť na nesprávnom mieste.

Evidentne si zmýlili adresu. Keby prezidentovi nezáležalo na vyšetrení kauzy Gorila, asi by v utorok nezbavil mlčanlivosti riaditeľa SIS,“ povedal agentúre SITA hovorca prezidenta Marek Trubač.

Gašparovič ešte pred protestom oslobodil od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS Karola Mitríka, ktorého chcú vyšetrovatelia vypočuť v kauze Gorila.

Ulicami Bratislavy sa ozývalo: Dosť bolo Goríl!

Na prvom verejnom proteste pre kauzu Gorila bolo niekoľko tisíc ľudí. Z bratislavského Námestia SNP sa presunuli k prezidentskému palácu, protest skončil pred bránami Národnej rady SR. Grassalkovičov palác ako aj budovu parlamentu dav obhádzal desiatkami banánov a opakovane kričal „vlastizrada“ či „odstúpiť„.

Protestujúci svoje požiadavky zhrnuli v desiatich bodoch. Chcú okamžité zbavenie mlčanlivosti všetkých orgánov a osôb, ktoré môžu kauzu Gorila objasniť, odstúpenie predstaviteľov strán, ktorí sa v spise spomínajú, z politických funkcií a kandidátok a žiadajú aj posunúť termín konania predčasných parlamentných volieb z 10. marca na september.

Protesty sa pravdepodobne budú opakovať aj v iných mestách na Slovensku. Organizátori odmietajú, že by protesty mali politické pozadie.

Video: Ľudia sa vzbúrili proti gorilám, lietali aj banány

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičMarek TrubačRadoslav Procházka