Proti gangu sýkorovcov vypovedali aj jeho bývalí členovia

Sud
Foto: simpledivorceadvice.com

BANSKÁ BYSTRICA 20. mája (WEBNOVINY) – Bývalí členovia gangu Kamil Sabol a Martin Hrabárik v streduvypovedali ako svedkovia na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici, kde prebieha hlavné pojednávanie s časťou skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta L., zvaného Kýbel. Na pojednávaní sa pokračovalo aj v prezentovaní listinných dôkazov, najmä výpovedí osôb, na ktorých vypočutí prokurátor ani obhajoba netrvajú.

Kováč prijal trest v najprísnejšom väzení

Posledný raz sa na procese zúčastnil obžalovaný 45-ročný Martin Kováč, zvaný Rybička. Požiadal, aby sa ďalšie pojednávanie uskutočnilo v jeho neprítomnosti až do právoplatného rozhodnutia vo veci. Kováč sa hneď na začiatku procesu priznal, že má podiel na založení a činnosti gangu a v rámci toho sa ako vodič auta podieľal na vražde podnikateľa Romana Deáka.

Navyše sa priznal aj k podielu na vražde Róberta Pála a k ďalším zločinom. S prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú 24. marca schválil súd. Kováč prijal trest odňatia slobody na 20 rokov v najprísnejšom väzení.

Svedkovia vypovedali, ako to v skupine chodilo

Svedkovia Sabol a Hrabárik vypovedali, ako to v skupine chodilo, kto bol šéf a kto komu podliehal. Sabol sa k „sýkorkám“ pripojil prakticky na sklonku ich kariéry a za ublíženie na zdraví si už aj odsedel časť päťročného trestu. Hrabárik, v kolektíve prezývaný Rezeň, je stále vo výkone trestu odňatia slobody na jedenásť rokov.

Podliehal Ladislavovi Bališovi, zvanému Dlhý Laco. Podľa jeho pokynov okrem iného sa podieľal na útoku na bar Patagónia v Bratislave. So šéfom celého gangu Kýblom Hrabárik neprichádzal do kontaktu, stretol sa s ním iba raz. Hrabárika sa Bališ chcel zbaviť po jednej akcii, lebo sa bál, že ak ho policajti chytia, bude „spievať“. Nakoniec Bališa za pokus o vraždu Hrabárika a členstvo v gangu odsúdili na 25 rokov odňatia slobody.

Kýbel s Rusom sú stále na úteku

Obžaloba stíha v tejto veci sedem ľudí. Róbert L. alias Kýbel je na úteku s kamarátom Martinom B., zvaným Rus a koná sa proti nim ako proti ujdeným. Obžalovaný Jozef R. zvaný Potkan, ktorého držia vo väzbe v Maďarsku za iné trestné činy, požiadal o konanie v neprítomnosti. Na lavici obžalovaných je aj Ivan C. zvaný Vinco a podnikateľ Marek T., ktorého deportovali zo Seychel ako objednávateľa vraždy Romana Deáka.

Od 2. marca je na slobode, pretože z väzby ho prepustil Najvyšší súd SR po tom, ako Ústavný súd SR vyhovel obhajobe, že boli porušené jeho práva. Medzi obžalovanými je aj Alojz K., zvaný Čistič. Odteraz na pojednávaní nebude prítomný Martin Kováč, zvaný Rybička. Podľa obžaloby majú na svedomí vraždy podnikateľa Romana Deáka, bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku, Alojza Házyho a Miloša Piliara zo skupiny Mikuláša Černáka.

Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave, na Záhorí a v Senci. Pojednávaníe pokračuje vo štvrtok 21. mája ďalšími svedeckými výpoveďami. Senát ŠTS v Banskej Bystrici sa zločineckou podskupinou sýkorovcov zaoberá od 20. januára tohto roku. Už sú známe termíny pojednávaní aj na jún.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom