Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku patrí Pontovi

Ponta
Rumunský premiér a kandidát na prezidenta Victor Ponta počas tlačovej konferencie pred voľbami. Bukurešť, Rumunsko, 2. novembra 2014. Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 3. novembra (WEBNOVINY) – Rumunský sociálnodemokratický premiér Victor Ponta v nedeľu získal najvyššiu podporu spomedzi kandidátov v prvom kole prezidentských volieb a v druhom kole sa stretne s liberálnym politikom Klausom Iohannisom, starostom transylvánskeho mesta Sibiu.

Podľa predbežných výsledkov zverejnených po zrátaní hlasov z 56 percent volebných miestností Ponta vedie nad Iohannisom v pomere 39,6 ku 30,2, čo zodpovedá výsledkom prieskumov medzi voličmi. Účasť na hlasovaní vyčíslili na 52,6 percenta z vyše 18 miliónov oprávnených voličov. Druhé kolo volieb je naplánované na 16. novembra.

Bývalý prokurátor Ponta je rumunským premiérom od roku 2012 a jeho ľavicová koalícia má väčšinu v parlamente. Jeho pôsobenie na čele 20 miliónovej krajiny poznamenali ostré spory s dosluhujúcim prezidentom Traianom Băsescom, ktorý musel pred dvoma rokmi čeliť referendu o predčasnom ukončení mandátu. Pontova vláda sa aj preto dostala pod paľbu kritiky zo strany EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Victor Ponta