Favoritom rumunských prezidentských volieb je premiér Ponta

Rumunsko and victor ponta
Vláda Victora Pontu dostala ďalšiu ranu. Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 31. októbra (WEBNOVINY) – Favoritom nedeľňajších prezidentských volieb v Rumunsku je úradujúci premiér Victor Ponta, ktorý má tak najväčšiu šancu nahradiť odchádzajúcu hlavu štátu Traina Basesca. Podľa prieskumov je Pontovým najväčším rivalom Klaus Iohannis, starosta transylvánskeho mesta Sibiu kritizovaný za svoje bohatstvo.

V hre je aj expremiér Călin Popescu-Tăriceanu, súčasný predseda hornej komory parlamentu. O dosiaľ najväčší zásah do predvolebnej kampane sa postaral končiaci Basescu, keď v októbri Pontu, s ktorým má dlhodobo napäté vzťahy, označil za bývalého tajného agenta. Ponta označil tieto obvinenia za klamstvá.

Ponta mal ostré spory s prezidentom

Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 21.00 (20:00 SEČ). V prípade, že ani jeden z kandidátov nedostane viac ako polovicu odovzdaných hlasov, rozhodne sa v druhom kole naplánovanom na 16. novembra. Právom voliť disponuje viac ako 18 miliónov ľudí.

Bývalý prokurátor Ponta je rumunským premiérom od roku 2012 a jeho ľavicová aliancia má väčšinu v parlamente. Jeho pôsobenie na čele 20-miliónovej krajiny poznamenali ostré spory s Basescom, ktorý nakoniec musel pred dvoma rokmi čeliť referendu o predčasnom ukončení mandátu. Pontova vláda sa aj preto dostala do paľby kritiky EÚ.

Rumunsko sa borí s hospodárskymi problémami

Basescu nakoniec zostal hlavou štátu, no len vďaka nedostatočnej účasti na hlasovaní. Ak Ponta Basesca nahradí, podarí sa mu podobný krok ako Tayyipovi Erdoganovi, ktorý sa v auguste do tureckého prezidentského kresla presunul priamo z postu premiéra. Naopak, slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi sa v marci rovnaký plán nepodaril.

Rumunsko, úzky spojenec USA, sa borí s hospodárskymi problémami a zaostalosťou najmä na vidieku. Veľkým problémom je aj korupcia. Prezidentská funkcia je však iba ceremoniálna a dominantné právomoci má premiér. Mandát hlavy štátu v Rumunsku je päť rokov a ústava umožňuje jedno znovuzvolenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Klaus IohannisVictor Ponta