Putinovi asi zachutilo gruzínske víno, opäť ho budú dovážať

Vladimir putin
Vladimír Putin Foto: SITA/AP

MOSKVA 29. januára (WEBNOVINY) – Vysoký predstaviteľ ruskej vlády v utorok naznačil, že Moskva by mohla zrušiť zákaz dovozu vína pochádzajúceho z Gruzínska.

Vyhlásil to hlavný ruský hygienik Gennadij Oniščenko, ktorý na to podľa vlastných slov nevidí „prekážky, ak sa táto otázka nebude politizovať„. Moskva zakázala dovoz gruzínskeho vína ešte pred siedmimi rokmi.

Gruzínsko je pritom tradičnou vinárskou krajinou a až 65 percent svojej produkcie v minulosti umiestňovalo na ruskom trhu.

Ak by Rusi zákaz zrušili, išlo by o ďalší znak zlepšovania vzájomných vzťahov medzi Moskvou a Tbilisi. Premiéri oboch krajín si pritom minulý týždeň prvýkrát od vojny v roku 2008 podali ruky.

Od porážky strany prezidenta Michaila Saakašviliho v októbrových parlamentných voľbách nový premiér Bidzina Ivanišvili sľúbil upravenie vzťahov s Ruskom, ktoré odmieta rokovať so súčasným gruzínskym prezidentom.

Ivanišvili však poskytol len mierny náznak snahy o kompromis v otázke dvoch gruzínskych odštiepeneckých regiónov Abcházska a Južného Osetska, ktoré Moskva uznala za nezávislé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bidzina Ivanišvili