Trnka sa s Kočnerom sporadicky stretával, ale pravosť nahrávky spochybnil

Dobroslav Trnka
Bývalý generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka Foto: SITA/Ján Slovák
  • aktualizované 15. októbra, 20:58

Rada prokurátorov je hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami o vzťahu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s obvineným Marianom K. Uvádza sa to vo vyhlásení rady, ktoré v utorok zverejnila na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR.

Nie je obvinený

Rada Trnku vyzvala, aby do vyšetrenia sám požiadal o prerušenie výkonu funkcie prokurátora. Bývalý generálny prokurátor zatiaľ pozastavenú funkciu nemá. Generálna prokuratúra to v pondelok zdôvodnila tým, že nie je obvinený.

„Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažné, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi SR pokračovať vo výkone funkcie prokurátora. Zverejnené informácie nielen vrhajú zlé svetlo na ostatných prokurátorov, ale predovšetkým podkopávajú dôveru verejnosti v právny štát a princípy jeho fungovania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Na zvolenie mu chýbal hlas

Ak sa Dobroslav Trnka rozhodne požiadať o prerušenie výkonu funkcie prokurátora, generálny prokurátor Jaromír Čižnár je pripravený bezodkladne rozhodnúť. Uvádza sa to v stanovisku generálneho prokurátora, ktorým reagoval na utorkové vyhlásenie Rady prokurátorov.

„Vyjadrenie generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára ohľadom zotrvania D.T. vo funkcii prokurátora potvrdzuje aj stanovisko Rady prokurátorov SR, z ktorého jednoznačne vyplýva, že vzhľadom na súčasný procesný stav vyšetrovania, zotrvanie D.T. vo funkcii prokurátora záleží výlučne od jeho rozhodnutia,“ uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Pravosť záznamu spochybnil

Trnka pravosť záznamu spochybnil. Pre televíziu Markíza sa vyjadril, že Gorilu nikdy nemal a nikoho nevydieral.

Trnka pre televíziu prízvukoval, že mu vyšetrovateľ nahrávku nepredložil. „Sú tam udalosti, ktoré môžu byť v reálnom čase stotožnené, alebo nemusia byť stotožnené. Taká nahrávka sa dá bez problémov zmanipulovať,“ povedal.

Ako ďalej uvádza televízia, na nahrávke sa hovorí o kšeftovaní zo záznamom kauzy Gorila, tiež že Marian K. si mal nahrávku u Trnku uložiť. Ten to popiera. Tvrdí, že ju nemal ani v kancelárii na Generálnej prokuratúry.

Bývalý generálny prokurátor takisto poprel, že sa pokúšal vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka. „Keby som také niečo spravil, tak to je problém nielen pre mňa, ale pre celú spoločnosť. To sa nikdy nestalo, pána Haščáka som oficiálne videl raz v živote,“ konštatoval.

To, že sa s Marianom K. poznal a sporadicky stretával nepoprel. „Nerobil som však s nim ani biznis, ani nechodil do krčmy, ani na dovolenky, nikam,“ dodal. Či zváži dočasné prerušenie funkcie prokurátora podľa televízie oznámi v najbližších dňoch.

Dobroslav Trnka

… stál na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. O funkciu sa opäť uchádzal aj za vlády Ivety Radičovej, pričom mu chýbal v parlamente jeden hlas. Od roku 2013 vedie generálnu prokuratúru Jaromír Čižnár.

Trnka pôsobí ako radový prokurátor. Rada prokurátorov SR je definovaná ako najvyšší výkonný orgán samosprávy prokurátorov na Slovensku. Jej úlohou je chrániť práva a oprávnené záujmy prokurátorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea PredajňováDobroslav TrnkaJaromír ČižnárMarián Kočner
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR